Elektronik Sigaraya Başlarken Bu Hataları Yapmayın

Elektronik sigaraya geçmek sağlığınız için çok iyi bir adım olabilir ancak çoğu insan başlangıçta birçok problemle karşı karşıya kalabiliyor.

Elektronik sigara, sigarayı bırakmak için insanların gün geçtikçe daha fazla başvurduğu bir seçenek haline gelmeye devam ediyor. Elektronik sigaranın sigaradan çok daha güvenli olduğu konusundaki kanıtlar artarken, aynı zamanda günümüzde en etkili sigarayı bıraktırma aracı olarak karşımıza çıkıyor. Durum böyle iken, sigara içicilerinin sigaradan kurtulmak için neden elektronik sigaraya geçiş yaptıkları ortada. Ancak sigaradan elektronik sigaraya geçiş yapmak öğrenilecek çok fazla bilginin oluşu sebebiyle bazen sıkıntılı bir süreç olabiliyor. Farklı cihazlardan uygun atomizer bakımı ve tekniklerine kadar birçok şey yeni başlayanların gözünü korkutabiliyor. Bu sebeple yapılan yaygın hataları ve bunlardan nasıl uzak durulabileceğini bu yazımızda anlatacağız.

Yanlış Elektronik Sigara Cihazı Satın Almak

Sizin için doğru olan cihazı satın almak en zor şeylerden biri olmakla birlikte sigarayı bırakma konusunda kilit rol oynar. Hiçbir cihaz size her özelliği birlikte sunamaz, bu yüzden düşüneceğiniz en önemli şey cihazı daha çok nasıl kullanmayı planladığınızdır. Aklınızda tutmanız gereken diğer bir nokta da cihaza ödediğiniz paranın hakkını vermesidir. Hayattaki diğer birçok şey gibi ürününüzün kalitesi ürüne ayırdığınız bütçe ile bağlantılıdır. Bu yüzden eğer bütçeniz uygunsa daha kaliteli bir elektronik sigara almanızı öneririz. Tabii ki ürünün kalitesi her zaman ürüne ayırdığınız bütçeniz ile doğru orantılı olmuyor. Bu yüzden biraz araştırma yapıp fiyat performans açısından uygun ürünleri düşünmenizi tavsiye ederiz.

Düşündüğünüz ürünün tipi ve kalitesinden bağımsız olarak son kararınızı vermeden önce ürün yorumlarına bakmak mükemmel bir fikir olabilir. Ürünü satın almadan önce hem uzman hem de kullanıcı yorumlarını okuyarak ürün hakkında fikir sahibi olmalısınız. Uzman yorumlarında daha çok teknik özellikler ve kıyaslamalar bulunurken, kullanıcı yorumlarında ise tamamen müşteri perspektifinden yararlı bilgiler elde edebilirsiniz.

Yanlış Aroma, Aroma Dengesi veya Sertliği Kullanmak

Yeni kullanıcılar yeni e-likit aromaları kullanırken bazen aşırıya kaçabiliyorlar. Bu noktada dikkate alınması gereken yalnızca e-likidin aroması veya ağızda sonradan bıraktığı tat değil, bununla birlikte e-likidin içerdiği maddelerdir. E-likit içeriğinde uygun bir nikotin sertliği ile birlikte PG ve VG dengesi bulunmalıdır. PG-VG basit olarak anlatmak gerekirse aromalar ve nikotin için baz olarak kullanılan maddelerdir. Propilen glikol oranı yüksek e-likitler daha güçlü ve yüksek miktarda buhar üretilmesine, bitkisel gliserin oranı yüksek e-likitler ise daha yumuşak bir çekiş imkanı verir. Çoğu kullanıcının kendileri için uygun PG/VG dengesini bulması uzun süreli denemeler sonucu gerçekleşir. Bu yüzden eğer buharınızın miktarı veya aroması konusunda memnun değilseniz çok aşırıya kaçmadan birkaç yeni şey deneyebilirsiniz.

PG/VG dengesi ve aromalandırmaya ek olarak buhar kalitesinde önemli rol oynayan diğer bir etken e-likidinizin nikotin sertliğidir. Bugünlerde e-likitler farklı nikotin sertliği seçenekleri ile birlikte piyasaya sürülüyor. Bu sertlik 0 mg ile 24 mg arasında değişiklik gösteriyor. Bunun kullanıcıya en büyük faydası kullanıcının nikotin oranını kendi isteği ile zaman içinde düşürebilmesi ve son olarak da nikotinsiz bir kullanıma geçebilmesidir. Eğer e-likidinizin nikotin oranı çok yüksekse sizi genel olarak memnun etmeyen bir deneyim ile birlikte baş ağrısı ve mide bulantısı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer hafif bir sigara içicisi iseniz 6mg oranını geçmemelisiniz. Orta ve yoğun içiciler ise sırasıyla 12 ve 20mg oranlarını deneyebilirler.

Elektronik Sigarayı Sigara Kullanır Gibi Kullanmak

Çoğu sigara kullanıcısı uzun ve sert çekişler yapmaya alışıktır ve bu tarz elektronik sigara kullanımı için uygun değildir. Elektronik sigara kullanımında da uzun çekişler tercih edilebilir ancak daha yumuşak bir tarz benimsenmelidir. Bir sigara kullanıcısının sigara içerken yaptığı çekiş tarzı elektronik sigara kullanırken büyük ihtimalle öksürüğe sebep olacaktır. En iyi sonuçları elde etmeniz için size cihazınızın uygun ısıya gelene kadar beklemenizi, daha sonra ise uzun ancak doğal yumuşak bir çekiş yapmanızı öneriyoruz. Bu sayede yüksek ve memnun edici miktarda buhar üretimini gerçekleştirebileceksiniz. Mantık olarak biraz ters gelse de, ne kadar yumuşak bir çekiş yaparsanız daha fazla buhar üretebilirsiniz.

Cihazınızı Kilitlemeyi Unutmak

Günümüzde piyasada yer alan çoğu cihazda cihazı açıp kapatan bir tuş bulunmaktadır. Elektronik sigaranızı cebinizde taşırken bu tuşa yanlışlıkla basarak kendiniz ve çevreniz için çok büyük bir risk oluşturabilirsiniz. Böyle yanlış bir kullanım yalnızca bataryanızı mahvetmekle kalmaz, bunun yanında aşırı ısınmaya, yangına ve hatta patlamalara neden olabilir.

Şanslıyız ki günümüzde birçok cihazda bu gibi problemlerle karşılaşmamak adına güvenlik özellikleri mevcuttur. Ancak en önemli olarak, cihazların çoğunda atomizeri ateşleme yapmaktan koruyacak bir kilit mekanizması vardır. Bu sebeple cihazınızı kilitlemeyi unutmadığınız sürece bu gibi kullanım problemleri ile karşılaşma olasılığınız oldukça düşüktür.

Cihazların Temel Çalışma Prensibini Anlamamak

Elektronik sigara kullanıcıları için, ihtiyaç olan bir anda coil veya e-likit bulamamaktan daha can sıkıcı çok az şey vardır. Bunlardan bir tanesi de işler kötü gittiğinde durumun nasıl düzeltilebileceğini bilmemektir. Atomizerlerin parçalarını ve çalışma prensiplerini anlamak hiç de karışık değildir, yalnızca birkaç yazı okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olunabilir. Örneğin yeni bir coil, muhteşem bir elektronik sigara deneyimi ile memnun kalınmayan bir deneyim arasındaki farkı yaratabilir. Bir sorun yaşadığınızda bu sorunu çözebiliyor olmak size tarif edilemeyen bir memnuniyet hissi verir ancak eğer ne ile uğraştığınızı tam olarak bilmiyorsanız bu durumdan sıkılabilir ve tatminsizlik hissedebilirsiniz. Size bu noktada elektronik sigaralar ve onların temel çalışma prensipleri hakkında bilgi edinmenizi öneriyoruz. Sizi sigara kullanımına döndürebilecek her şeyden kendinizi korumalısınız.

Sonuç

Hayatta sizin için yeni bir şeye başladığınızda bazı hatalar yapmanız kadar doğal bir durum söz konusu olamaz. Ancak bu hataları engellemenin en iyi yolu tercihlerinizi yapmadan önce tercihleriniz hakkında tam olarak bilgi sahibi olmaktır. Örneğin elektronik sigaranın şarjını kontrol altında tutmak veya parçalarını temizlemek gibi işlemler oldukça kolaydır. Ancak bazı şeyler yalnızca deneyim edildiğinde öğrenilebilir. Şanslısınız ki biz bu hataların hepsini deneyimledik, bu yüzden sizin bunları tekrarlamanıza gerek yok. Yalnızca tavsiyelerimizi göz önünde bulundurun, bu sayede elektronik sigara kullanımı ile daha sağlıklı bir hayatta adımlarınızı doğru atabilirsiniz.

Konuşmaya Başla...
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?