Elektronik Sigaranın Bağırsak Florasına Etkileri

Elektronik sigara kullanıcılarının bağırsaklarında, sigara içmeyen bireylerdeki ile benzerlik gösteren bağırsak bakterileri bulundu.

Son zamanlarda elektronik sigara kullanımının popülerleşmesi ile birlikte, tütün sigarasının alternatifi olarak ortaya çıkan elektronik sigaranın potansiyel sağlık etkilerini hızlı bir şekilde anlamak adına yoğun araştırma çalışmaları yürütülüyor. Elektronik sigara kullanımının bağırsak mikrobiyomu üzerindeki etkisini inceleyen yeni bir çalışma elektronik sigara kullanıcılarına bazı iyi haberler veriyor. Araştırmanın sonuçlarına göre tütün sigarası bağırsak florasında ciddi değişikliklere yol açarken, elektronik sigara ise kullanıcılarının bağırsak floralarında değişikliklere sebep olmuyor. Ayrıca araştırmacılar elektronik sigara kullanıcıları ile herhangi bir tür sigara kullanmayan kişiler arasında benzer sonuçlar elde edildiğini belirtiyor.   

30 Katılımcı ile Deney Yapıldı

Çalışmayı Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırmacılardan oluşturulan uluslararası bir grup yönetiyor. Bu araştırmacılar 30 katılımcıyı 3 kategoriye ayırarak inceliyor: 10 tütün sigarası kullanıcısı, 10 elektronik sigara kullanıcısı ve 10 herhangi bir tür sigara kullanmayan bireyler. Her bireyden tükürük ve dışkı örnekleri alınıyor ve daha sonra her bireyin bağırsak mikrobiyomu haritasının oluşturulması için bu örnekler inceleniyor.

Sonuçlar ise ortada hiçbir şüphe bırakmayacak kadar açık. Bu sonuçlara göre, elektronik sigara kullanıcıları ile herhangi bir tür sigara kullanmayan bireylerin bağırsak bakterisi çeşitliliği benzerlik gösteriyor. Tütün sigarası kullanıcılarında ise mikrobik çeşitliliğin çok ciddi seviyede düştüğü gözlemleniyor. Araştırmacılar, tütün sigarası kullanan bireylerde görülen bu düşmeyi “çarpıcı” olarak nitelendiriyor ve insan sağlığı için önemli sonuçlar doğurabileceğini ve bazı hastalıkların risklerini artırabileceğini belirtiyorlar.

Bu çalışma, yalnızca 30 katılımcı ile gerçekleştirildiği göz önüne alınırsa çok kesin sonuçlar ortaya koymuyor. Ayrıca çalışmada yalnızca iki kadın katılımcı yer almış, bu yüzden sigara kullanımının mikrobiyom üzerindeki cinsiyet özelinde etkileri kesin değil.

Elektronik Sigara Bağırsaklara Daha Az Zarar Veriyor

Bu yeni çalışmanın yürütücüsü Christopher Stewart’ın sözleri ise şu şekilde:

“Elbette daha fazla araştırma yapılması gerekiyor ancak elektronik sigara kullanımının bağırsak florası üzerinde tütün sigarasına kıyasla daha az zarar verici olduğunu bilmek insanları elektronik sigaraya geçmek konusunda teşvik edecek ve insanların elektronik sigarayı tütün sigarasını tamamen bırakma aracı olarak kullanmasına yardım edecek.”

Araştırmacıların tütün sigarasının bakteri biyomunu nasıl etkilediği konusunda yaptığı çalışmalar yeni yeni başladı. Tütün sigarası kullanımının bağırsak bakterisi çeşitliliği üzerindeki açık ve olumsuz etkisinin belgelenmesinin yanı sıra, bu yeni çalışma bu verileri elektronik sigara ile karşılaştırabilir. Elektronik sigara ilgili yakın zamanlarda gerçekleştirilen pek çok çalışma, elektronik sigaranın potansiyel sağlık sorunlarına sebep olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle çalışma sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirilmesine rağmen elektronik sigara ile iyi bir haber duymak oldukça önemli.

Bu çalışma PeerJ’de yayınlanmıştır. (https://peerj.com/articles/4693/)

Kaynak: Newcastle Üniversitesi

Aşağıdaki yazımız ilginizi çekebilir, bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Catania Üniversitesi: E-Sigaraya Geçiş Yapanların Ağız Sağlığı İyileşiyor

Konuşmaya Başla...
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?