Profesyonel Elektronik Sigara Nasıl Seçilir?

Diyelim ki birkaç aydır modlara kıyasla daha basit bir elektronik sigara kullanıyorsunuz.

Tankınızı doldurma, watt ayarınızı değiştirme veya hava akımını ayarlama konusunda bir sıkıntı yaşamıyorsunuz ancak henüz sıcaklık kontrolü gibi gelişmiş özelliklere sahip bir mod kullanmadınız.

Daha güçlü ve daha iyi bir görünüme sahip bir moda geçiş yapmak istiyorsunuz. Ancak var olan çok sayıda seçenek yüzünden oldukça kararsızsınız.

Eğer bu hikâye tam da sizi anlatıyorsa, bu kılavuz tam da size göre!

Elektronik sigara forumlarında vakit geçirmeyen birisi için piyasada bulunan çok sayıda mod akıl karışıklığına yol açabilir.

Bu yazıda farklı modların kullanıcılara sunduğu özellikleri ve faydaları bulacaksınız, böylece kendi ihtiyacınıza göre seçim yapabilirsiniz. Ayrıca size bu özellikleri karşılayan mod örnekleri de vereceğiz.

Yazının sonunda ise bu özellikler ile uyuşan modları gösteren bir tablo göreceksiniz, böylece ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan modu bulacaksınız.

Elektronik Sigara Modu Nedir?

“Mod” kelimesi elektronik sigara tasarımcılarının kendi elektronik sigaralarını modifiye etmeleri sonucu ortaya çıkmıştır.

Mod üreticileri bu cihazların popülerliğinin arttığını gördükçe daha fazla üretmeye başladılar. Bu sayede elektronik sigara modları çok daha hızlı ve geniş şekilde yayılabildi.

Günümüzde modlar hem görünüş hem de sahip oldukları birçok özellik açısından geniş bir ürün aralığına sahiptir.

Artılar ve Eksiler

Neden elektronik sigara modu kullanılıyor?

1. Oldukça iyi görünüyorlar!

Günümüzde modunun sahip olduğu gelişmiş özellikleri bilmemesine rağmen yalnızca görünüşü ve boyutu dolayısıyla cihaza sahip olmak isteyen çok sayıda kullanıcı mevcut.

2. Daha fazla güç, daha fazla buhar!

Modlarda genellikle çok daha yüksek bir güç aralığı bulunur ve düşük rezistanslı atomizerler ile kullanılabilirler. Bu sayede çok daha fazla miktarda buhar üretilebilir.

3. Daha fazla kontrol

Gelişmiş özellikler sayesinde cihaz üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olursunuz. Örneğin bazı modlar size coilin ne kadar sürede ısınacağını ayarlamanıza olanak tanır.

4. Batarya ömrü sizin için önemlidir

Modlar genellikle yüksek batarya kapasitesine sahiptir ve sık sık şarj etmeniz gerekmez. Bununla birlikte batarya ömrü cihazı kullandığınız güç oranı ile de ilgilidir.

Elektronik sigara modu kullanmamak için sebepler…

1. Yüksek güç sizin için önemli olmayabilir.

Halo Tank 02 ve AspirePockeX gibi cihazların ortaya çıkması ile birlikte herhangi bir moda ihtiyaç duymadan gayet iyi bir sub-ohm deneyimi elde edebilirsiniz. Bu durumda çok yüksek güç çıkışısağlayanmodlara ihtiyacınız yok.

2. Gelişmiş özelliklere ihtiyacınız olmayabilir.

Özellikle elektronik sigaralar hakkında geniş bilgi sahibi olmayan pek çok kullanıcı birçok modda yer alan gelişmiş özellikleri anlamaz veya kullanmaz.

3. Kullanımı basit bir cihaz isteyebilirsiniz.

Bazı modların kullanımı gerçekten zordur. Eğer daha basit bir elektronik sigara istiyorsanız kullanımı daha kolay bir mod seçin ya da AspirePockeX gibi daha basit cihazlar ile devam edin.

4. Güç vs Boyut Takası

Tüm elektronik sigara modları ve bataryalarında güç ve boyut arasında bir denge mevcuttur ve birçok mod daha basit e-sigara modelleri kadar hafif veya kompakt değildir. Piyasada InnokinPeeble gibi küçük modlar mevcuttur ancak bataryaları ve performansları daha büyük bir mod gibi olmayacaktır.

Özellikler ve Faydalar

Neredeyse tüm elektronik sigaralar tonlarca özelliğe sahiptir, bunlar değişken watt gibi olmazsa olmaz özelliklerden pass-through şarj gibi yararlı ekstra özelliklere kadar uzanabilir. Bu sebeple, eğer bir e-sigara modu seçecekseniz hangi özelliğin sizin için daha önemli olduğunu belirlemek adına her özellik hakkında biraz bilgi sahibi olmanız sizin yararınıza olacaktır.

Güç Aralığı / Değişken Watt

Çoğu mod size atomizerinize ulaşacak wattı ayarlama imkanı sunar, bu modlar “değişken watt” (veya VW) olarak sınıflandırılır.

Güç ayarı aralığı bir mod seçerken düşünmeniz gereken en basit özelliktir. Genel konuşmak gerekirse daha geniş bir aralık daha iyidir ancak çoğu kullanıcı çok yüksek güç çıkışına ihtiyaç duymaz.

Örneğin Aspire NX75-Z, SMOK Alien’ın 220W güç çıkışına karşı 75W maksimum güç çıkışına sahiptir, ancak çoğu kullanıcı 75W’un üzerine çıkmaz. Bu noktada en iyi tavsiye gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu belirlemenizdir.

Eğer düşük watt çıkışına sahip cihazların size uygun olmadığını düşünüyorsanız veya yüksek miktarda buhar üretimi istiyorsanız daha yüksek çıkışlı cihazlar kullanabilirsiniz. Ama eğer sadece normal kullanım yapacaksanız 80W üzerinde bir cihaz almanıza hiç gerek yok.

Sıcaklık Kontrolü (TC ,Temperature Control)

Sıcaklık kontrolü özelliği özel bir watt değeri yerine cihazınızı hangi sıcaklıkta kullanacağınızı belirlemenize olanak tanır.

Bu özellik sayesinde “drypuff” ile karşılaşma olasılığınız ortadan kalkar ve e-likidinizden en iyi tadı almanıza yardımcı olur.

TCmodlarında sıcaklık aralığı değişkenlik gösterebilir, ayrıca TC kullanırken nikel, titanyum veya paslanmaz çelik coillere ihtiyacınız vardır. Çoğu modern TCmodu bu coil materyallerinin hepsini destekler ancak satın almadan önce kontrol etmenizde fayda var.

TC Modunda Watt Kontrolünü Artırmak

TCmodu kullanırken ateşlemeye başladığınızda modunuz hala belli bir watt değerinde çalışır.

Bazı cihazlarda bu watt değeri genellikle cihazın maksimum watt ayarı olmak üzere sabittir. Ancak en iyi performans gösteren TCmodları size tercihinize göre watt ayarını yapmanıza da olanak tanır. Daha sert bir vuruş için wattı artırabilir veya daha yumuşak bir vuruş için azaltabilirsiniz.

Bu modern TCmodlarındaki ortak bir özelliktir, ancak bu özelliğe sahip bir cihaz istiyorsanız yine de almadan kontrol edin.

Çıkış Modu

Çoğu moddawatt, sıcaklık kontrolü ve bypass modu harici çok fazla çıkış seçeneği bulunmaz. SMOK Alien 220 gibi modlar ise “Strenght” gibi ekstra özelliklere sahiptir.

Çıkış ayarını yumuşak olarak ayarlarsanız daha yumuşak, sert ayarlarsanız ise daha sert bir boğaza vuruş hissi alırsınız. Çoğu kullanıcı genellikler bu ayarı normal seviyede kullanır ancak eğer modunuz üzerinde daha fazla kontrolünüzün olmasını istiyorsanız bu ayarları değiştirebilirsiniz.

Coil Rezistansı Uyumluluğu

Modlar çok sayıda farklı tank ve atomizerlerle uyumlu çalışabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Yani iyi bir mod hem düşük hem de yüksek rezistanslı coiller ile çalışabilmelidir.

Günümüzde düşük rezistans desteği yüksek rezistans desteğine göre daha önemlidir. Sub-ohm tanklar genellikle 0.5ohm veya daha düşük rezistanslı coiller kullanır. Geniş aralıkta coil seçeneğine sahip mod örneği olarak WismecReuleaux RX Mini’yi söyleyebiliriz.

Bu modu VW modunda 0.1 ile 3.5ohm aralığında ve TCmodunda 0.05 ile 1.5ohm aralığında kullanabilirsiniz.

Moddan bağımsız olan ve oldukça önemli kısım şu ki cihazınızı çok düşük rezistanslarda kullanabilirsiniz. Çoğu gelişmiş atomizercoili 1ohm altındaki rezistanslarda (sub-ohm) çalışır.

*Not: TC ve VW arasında görülen rezistans farkı oldukça yaygındır. Bunun sebebi TCcoilleri genellikle daha düşük rezistansa sahiptir ve cihazı TC modunda devamlı olarak aynı watt değerinde kullanmazsınız.

Coil Tanıma

Tankınızı veya atomizerinizi değiştirdiğinizde kullandığınızın coilin rezistansı da değişir.

Modunuzun bu değişikliği algılayabilmesi gerekir, böylece mevcut coil için doğru watt ayarı aktif edilir.

Bazı cihazlar ise bunu otomatik olarak yapmaz- bunun yerine bir tuşa basarak veya bir menü seçeneğini seçerek rezistansı güncelleyebilirsiniz. Ancak iyi modlar yeni coil takıldığı anda rezistanstaki değişimi algılar ve ekranda size gösterir.

Bu cihazlar için tek yapmanız gereken şey ekran size gösterildiğinde “Yes” (çoğunlukla yalnızca Y) seçeneğini seçerek coil rezistansı için gerekli ayarlamaların yapılmasına izin vermektir.

Örneğin SMOK Alien 220 tıpkı böyle çalışır, bu sayede coil değişimi gerçekten kolay bir hal alır.

Pass-Through Şarj Özelliği

“Pass-through” şarj özelliği, cihazı şarj ederken aynı zamanda kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Bu bir modda olması gereken kullanışlı bir özelliktir. Bu sayede cihazı kullanabilmek için bataryanın şarj olmasını beklemek zorunda kalmazsınız.

Passthrough özelliğini kullandığınızda normal olarak cihazınızın bataryası daha uzun sürede 100% seviyesine ulaşır. Çoğu modern modda bu özellik bulunmaktadır.

Batarya: Kapasite

Batarya elektronik sigaranın en önemli parçalarından biridir. Ve farklı bataryalara baktığınız zaman göz önüne almanız gereken en önemli şeylerden biri batarya kapasitesidir.

Bu değer temel olarak size ne kadar batarya ömrünüz olduğunu söyler, bu değer mAh cinsinden ifade edilir.

Eğer bir elektronik sigara modu almayı düşünüyorsanız unutmamanız gereken önemli nokta kapasitenin olabildiğince yüksek olmasıdır.

3000mAh kapasiteli bir mod, 1500mAh bataryalı bir elektronik sigaraya göre aynı watt değerinde kullandığınız sürece iki kat daha uzun süre dayanacaktır.

Daha yüksek kapasiteli bir cihaz kullanarak cihazı şarj etme sıklığınızı azaltabilirsiniz.

Batarya: Değiştirilebilir veya Dahili?

Bu konuda “daha iyi” bir seçim yok, tamamen sizin tercihleriniz ile alakalı bir durum.

Dahili bataryalar genellikle daha basittir ve yeni başlayan kullanıcılar bu sebepten dolayı bu cihazları seçerler. Yalnızca modu satın almanız ve gerektiği zaman şarj etmek için USB kablo ile şarj cihazına veya bilgisayarınıza bağlamanız yeterlidir.

Dahili bataryalı elektronik sigaralar modun güç çıkışı için uygun olacaktır, ayrıca modların batarya kapasitelerini de doğrudan karşılaştırabilirsiniz.

Değiştirilebilir bataryalı modların kullanımı ise biraz daha karışıktır, ancak bunun yanında kendi avantajları da mevcuttur.

En büyük faydası evden çıkacağınız zaman yanınıza yedek bir batarya alabiliyor olmanızdır, bu yüzden cihazı şarj edecek bir yer bulma endişesini hiçbir zaman yaşamazsınız.

Zaman geçtikçe bataryaların performansları da eskisi gibi olmayabilir hatta çalışmayabilirler. Eğer bu durum ile karşılaşırsanız yeni bir batarya almak tamamen yeni bir mod almaya göre oldukça ucuzdur.

Değiştirilebilir bataryaların eksi yönü olarak ise mod ile çalışabilecek uygun bataryayı bulmak zorunda olmanız olabilir. Yani bataryanın mod için gerekli olan akımı güvenli bir şekilde sağladığından emin olmalısınız.

Örneğin Aspire Archon güvenli çalışmak için iki adet değiştirilebilir ve 20A devamlı akım sağlayan bataryaya ihtiyaç duyar. Bu gibi bataryaları bulmak zor değildir ancak dahili bataryalara kıyasla biraz daha fazla uğraş gerektirdiğini söyleyebiliriz.

Güvenlik ve Koruma Özellikleri

Çoğu elektronik sigara modu “ayarlı” modlardır. Yani güç çıkışını kontrol eden ve modun sunduğu diğer özellikleri destekleyen bir çipe sahiptir. “Mekanik” modlarda ise böyle bir özellik mevcut değildir.

Ayarlı modların en büyük faydalarından biri birçok dahili güvenlik özelliği ile birlikte gelmeleridir. Bu elektronik sigarayı kullanırken çok daha kolay bir şekilde güvende olmanızı sağlar.

Örneğin modlar genellikle düşük batarya seviyesi kesintisine sahiptir, bu yüzden bataryanız çok düşük seviyedeyken cihazı kullanamazsınız. Diğer bir örnek ise çoğu modda 10 saniyeden daha fazla ateşleme tuşuna bastığınızda güç otomatik olarak kesilir, bu özelliğin temelinde ise cihaz cebinizde iken kazara herhangi bir patlama veya alev alma durumunun önüne geçmek vardır.

Diğer yaygın olan güvenlik özellikleri arasında ise kısa devre koruması ve bataryanızı aşırı şarjdan koruyan farklı sistemler mevcuttur.

Gizli Kullanım Modu (Stealth)

Bu özellik temel olarak cihazı kullanırken cihaz ekranının ve diğer ışıkların kapanmasını sağlar.

Eğer cihazınızı tedbirli bir şekilde kullanmak istiyorsanız bu özellik oldukça kullanışlıdır. Eğer gizli kullanım yapmaya ihtiyacınız yoksa bu özellik sizin için önemli değildir ancak günümüzde birçok modda bu özellik mevcuttur.

Çocuk Kilidi / Şifre Fonksiyonelliği

Eğer modunuzun çocuğunuzun eline geçmesi konusunda endişeleniyorsanız bazı modlarda bu endişenizi ortadan kaldıracak güvenlik özellikleri mevcut.

Birçok cihaz kilitlenebilme özelliğine sahip, ancak Aspire Archon gibi modlar bunu bir adım ileri taşıyor ve cihaza ayrıca şifre koymanıza olanak tanıyor.

Bu özellik sayesinde cihaz kilitlendiğinde cihazı bir tek siz açabilirsiniz, bu da çocuğu olan kullanıcılar için güvenli bir özellik.

Yine de uyaralım ki eğer çocuğunuz varsa cihazınızı ve likitlerinizi çocukların ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edin.

Boyut

Bazı insanlar modlarını yalnızca çok büyük ve kaba durdukları için bir kenara koyarlar. Ancak her zaman problem bu değildir. Coolfire Peeble gibi cihazlar ile hem etkileyici bir boyut hem de güçlü bir mod elde edebilirsiniz.

İş boyuta geldiğinde önemli olan nokta boyut-güç dengesidir.

Genellikle daha büyük bataryalar daha geniş kapasiteye sahiptir ve daha yüksek güç çıkışı sunarlar.

SMOK Alien 220W gibi modlar Peeble gibi modlara kıyasla ciddi derecede daha büyüktür. Ancak bu ekstra boyut daha fazla güç (220W – 50W) ve iki adet 18650 batarya boşluğu demektir.

Genel olarak kompakt bir boyut mod için kullanışlı bir özelliktir, ancak genel olarak daha büyük cihazlar kullanıcılara daha fazla özellik sunar. Her zaman taşınabilirlik ve güç arasında bir takas söz konusudur. Burada kritik nokta sizin için hangisinin daha önemli olduğuna karar vermektir.

Kullanım Kolaylığı

Boyutun yanında kullanım zorluğu da kullanıcıların modlarını bir kenara koymalarının diğer bir sebebidir.

Çoğu modun kalem tarzı elektronik sigaralara kıyasla daha karışık olduğu doğrudur. Bu modlarda genellikle ayarlarınızı gösteren bir ekran, birkaç ayar butonu ve ateşleme butonu yer alır.

Bunun ötesinde kolay modların nasıl kullanılacağı konusunda da birçok varyasyon mevcut. Örneğin, sıcaklık kontrol moduna sahip birçok cihazda menü sistemine girerek “Mod” seçip daha sonra “Temperature Control” (Sıcaklık Kontrolü) seçeneğini seçerek mod değiştirmeniz gerekir.

Ancak, Ferobox 45W TC gibi modlar cihazdaki güç/mod tuşu sayesinde bu prosedürü tek tuşla halledilebilecek duruma getiriyor.

Bazı modlarda karışık menü sistemine girmeniz ve alt menülerde vakit kaybetmeniz gerekir, Ferobox cihazında ise tüm bu karmaşık işlem tek tuşla halledilebilmektedir.

Marka

Ve bekleyeceğiniz gibi, modun markası da modun kalitesi hakkında size iyi bir fikir verebilir.

Modlar genel olarak karmaşık olmalarına rağmen basit bir tavsiye olarak çok bilinen ve sağlam bir repütasyonu olan markalara yönelmeniz iyi bir seçim olacaktır.

Bunun yanında marka tercihiniz kişisel tercihleriniz ve deneyimlerinizle de ilgilidir.

Örneğin daha önce herhangi bir SMOK modu denemiş ve menü sistemini beğenmemiş olabilirsiniz. Çoğu modern SMOK modu aynı menü sistemine sahip olduğu için Joyetech, Eleaf, Wismec, Kangertech, Aspire veya Innokin markalarına yönelebilirsiniz.

Bu gibi faktörler ilk elden deneyimlemedikçe anlaşılamaz ancak almayı düşündüğünüz mod hakkında bloglarda yazılan yazıları takip ederseniz bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Hepsi bir arada!

Tüm bu söylediklerimiz ile birlikte işinizi daha da kolaylaştırmak için aşağıdaki tabloyu size sunuyoruz.

Her model mevcut değil, ancak size önerebileceğimiz modlar aşağıda yer alıyor. Aşağıdaki modelleri ziyaret edebilirsiniz.

Mini Mod Setler

Mega Mod Setler

Standart Mod Setler

RDA Mod Setler

RTA Mod Setler

RDTA Mod Setler

Konuşmaya Başla...
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?