E-Sigara Tel Çeşitleri Hangi Teli Kullanmalıyım

Awg nedir: American Wire Gauge yani Amierkan tel ölçüsü anlamına gelir. Awg ve milimetre ters orantılıdır. Awg yükseldikçe tel incelir.

22 awg-0,644mm

23 awg–0,573mm

24 awg–0,511mm

25 awg–0,455mm

26 awg–0,405mm

27 awg–0,361mm

28 awg–0,321mm

29 awg–0,286mm

30 awg–0,255mm

31 awg–0,227mm

32 awg–0,202mm

Ohm nedir: Kısaca bir elektrik devresindeki akım şiddeti olarak tanımlanır. Ohm değeri ile tel kalınlığı ters orantılıdır. Teliniz ne kadar kalın olursa Ohm yani direnç o kadar azalır.

Sigara içim ve boğaz vurumu için yüksek dirençli yani ince telleri tercih edebilirsiniz. Örnek 30 awg-0,255mm yada 31 awg 0,227 mm veya 32awg 0,202 mm tercih edebilirsiniz.

Ciğer çekim ve bol buhar için ise 22 awg-0,644mm, 23awg-0,573 mm yada 24awg-0,511mm tel kullanabilirsiniz.

İnce teller yapıları gereği çabuk ısınır çabuk soğur kalın teller ise  geç ısınır geç soğurlar.

Kanthal Tel

Coil tellerini yani bobinlerimi yenilemeye ilk girişimi yıllar önce, Kanger Pro Tanklarım için bobin kafalarını yeniden sarmak için 28 ve 30 awg Kanthal telini kullandığım zaman oldu.

Kanthal, oksitlenmeye karşı iyi direnç gösteren ferritik demir-krom-alüminyum alaşımdır ve normalde düz vat modunda buharlama için kullanılır. Kanthal, yeniden yapılandırabilir atomizer için rda rta rdta vb. kullanıyorsanız iyi bir seçimdir. Yeni bobinilerinizi oluştururken kolayca şekil alır ve sizi uğraştırmaz. Kanthal son derece popüler ve hala tek telli bobinler oluştururken Kanthal telini birincil tel olarak kullanıyorum.

Kanthal ekonomik fiyatı ile online mağazalarda en çok tercih edilen teller arasında yer almaktadır ve sıkça bulunur.

Olumlu Yönleri

 1. Değişken watt ile uyumlu
 2. Mekanik mod ile uyumlu
 3. Çalışması kolay
 4. Şekil tutar
 5. Geniş kullanılabilirlik seçeneği
 6. Ucuz

Olumsuz Yönleri

 1. TC ile uyumlu değil

Nikrom Tel

Watt ile buharlama için uygun olan bir başka tel de Nikrom’dur. Nikrom tel, nikel ve kromdan oluşan bir alaşımdır ve demir gibi başka metalleri de içerebilir. 

Nikrom, kanthala çok benzer kullanılışı vardır, ancak daha düşük dirence sahiptir ve kanthaldaki aynı göstergeden (ramp time-coilin tam olarak kızarmasına kadar geçen süre) daha hızlı ısınır. Ayrıca kanthal gibi bobinlemek kolaydır ve pamuklama esnasında şeklini iyi tutar. Nikrom, kanthaldan daha düşük bir erime sıcaklığına sahip olduğundan, bobinleri kuru şekilde yakarken-parlatma işlemi sırasında- dikkatli olmalısınız tamamen yanabilirler. Kuru iken maksimum voltajı geçmeyin ve dikkatli olun.

Nikrom telinin  diğer bir dezavantajı, nikel içeriğidir. Nikel alerjisi olan insanlar nikromdan uzak durmak isteyebilirler. Nikrom, kanthaldan daha az yaygındır, bu nedenle her online mağazada bulunmayabilir.

Olumlu Yönleri

 1. Kanthaldan daha hızlı rampa süresi (coilin tam olarak kızarmasına kadar geçen süre)
 2. Kolay çalışır
 3. Şekli tutar

Olumsuz Yönleri

 1. Nikel içeriği
 2. Daha düşük erime noktası
 3. Satın almak için biraz aramak gerekebilir.

Paslanmaz Çelik Tel

Paslanmaz çelik, burada tartışacağımız tellerin en özelldir: Vw ve Tc özelliklerini destekler çift bobinli sarımlarda iyi sonuçlar vermektedir. Genellikle TC ve VW arasında geçiş yaptığınızda hayatınızı kolaylaştırır.

Paslanmaz çelik tel esas olarak krom, nikel ve karbondan oluşan bir alaşımdır. Sayısal olarak ifade edilen paslanmaz çelik tellerde pek çok değer bulunmaktadır. Yazının kolay anlaşılabilir olması için sayılar arasındaki farklara girmeyeceğiz. Şahsen, medikal ve eczacılık ve gıda sınıfı olan 316’yı kullanıyorum.

Paslanmaz çelik tele şekil vermek kolaydır ve şeklini iyi tutar. Nikrom gibi, kantaldan daha hızlı bir rampa süresi sunar.

Elektronik sigara sitelerinde fazlaca yer almayan başka br tel çeşididir. Satın almak için araştırmanız gerekebilir

Olumlu Yönleri

 1. Çift işlem için görev yapar: VW veya TC (uyumlu mod ile)
 2. Kanthaldan daha hızlı rampa süresi (coilin tam olarak kızarmasına kadar geçen süre)
 3. Kolay çalışır.
 4. Şekli tutar

Olumsuz Yönleri

 1. Nikel içeriği
 2. Satın almak için araştırma yapmanız gerekebilir.

Nikel Tel

Nik200 olarak da adlandırılan Nikel tel genellikle saf nikeldir. Sıcaklık kontrolünde (TC) kullanılan ilk tel, Nikel teldir.

Temelde iki nedenden ötürü, nikel kullanmayı  tercih etmiyorum.

Birincisi, nikel tel yumuşaktır ve şekle sokarak bobinler halinde çalışmak zor olabilir. Monte edildiğinde bobinler, fitil yada pamuk takarken kolayca deforme olabilirler.

İkincisi, saf nikel. Benim herhangi bir nikel alerjim yok ancak nikel tel bazı insanları çok rahatsız edebilir. Kullandığım diğer tellerin bir kısmının nikel bileşeni (paslanmaz çelik ve nikrom) olduğunu biliyorum ancak birincil bileşen asla nikel değildir.

Nikel telleri TC (ısı kontrolü) meraklıları için hala popüler olabilir ve temin etmek kolaydır. Ancak benim için nikel tel, günlük kullanım için uygun değildir. Her şeyde olduğu gibi buda kişisel bir tercihtir.

Olumlu Yönleri

 1. TC ile uyumludur
 2. Temin edilmesi kolaydır.

Olumsuz Yönleri

 1. Biçimlendirmesi zordur
 2. Şekil tutmazlar
 3. Nikel içeriği tercih edilmeyebilir

Titanyum Tel

Bakacağımız son tel, saf titanyumdan oluşan bir başka TC ile uyumlu tel olan titanyumdur.

Buharlama için kullanıldığında titanyum telinin güvenliğini kapsayan bazı tartışmalar var. Benim araştırmalarıma göre, 1200 ℉ (648 ℃) ‘nin üzerinde bir zehirli bileşen (titanyum dioksit) salabilir. Ayrıca magnezyum gibi, titanyum maddesi tutuştuğunda söndürmek son derece zor olabilir. Bazı online ve fiziki dükkanlar, sorumluluk ve emniyet sorunları nedeniyle bu teli satmazlar

Bu teorilere rağmen TC modunuz işini yapıyorsa, yanma veya titanyum dioksit zehirlenmesi konusunda endişe etmemelisiniz.

TC ile titanyum kullandığımı itiraf edeceğim, yangın veya diğer kötü etkileri yoktur. Bobinler halinde çalışması başarılı ve kolaylıkla pamuklama yapılabilir.  Bazen titanyum teli bulmakta zorlanıyorum. Bana uyan daha basit seçenekler (paslanmaz çelik ve kanthal) olduğu zaman bunun zahmete değmeyecenin farkına varıyorum.

Olumlu  Yönleri

 1. TC ile uyumudur
 2. Kullanımı kolaydır
 3. Şekli tutar

Olumsuz Yönleri

 1. Toksik olabilir
 2. Yangın riski olabilir
 3. Temin etmek zor olabilir.
Konuşmaya Başla...
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?