Bobin-Coil Hesaplama Sarımı ve Pamuklama [Video]

1. Coil Sarmak İçin Nelere İhtiyacımız Var?

 1. Ohm okuyucu 
 2. Seçtiğiniz RDA
 3. Sarım için Tel : Kanthal veya Nikrl (Bu sarımda 28ga Kanthal kullanıyoruz)
 4. Küçük mavi 2mm tornavida (çoğu RDA’larda bulunur dahil) veya 2mm matkap ucu / 14ga
 5. RDA’nızın vidalarına uyan ek küçük tornavida veya allen anahtarı.
 6. Küçük bütan veya propan meşale.
 7. Cımbızlar (tercihen seramik uçlu), ince burun pense
 8. Küçük tel kesiciler veya tırnak makası
 9. Makas
 10. Pamuk Malzemeleri: Organik pamuk
 11. E-likit
 12. Biraz zaman ve sabır.

2.Başlamadan Önce

Eğer ohm okuyucunuz yoksa lütfen kendi bobinlerinizi kurmaya yada coilinizi sarmaya çalışmayın. ihtiyaç duyulan tüm malzemelere sahip olduğunuza göre, bobinleri  sarmaya başlamadan önce istediğiniz direnç için bobininizin kaç sarım olması gerekeceğini bilmek isteyeceksiniz . Bunu yapmak için çeşitli araçlar mevcuttur. 

Bobin sarma için tavsiye edeceğimiz site www.steam-engine.org tel boyutu (28ga), bobin sarım türü (tek) , hedef direnç (1.2 ohm), hedef iç bobin çapı (2 mm), bacak boyu (4 mm) bu hesap gibi diğer değişkenlerin ayarlanmasıyla tam olarak kaç tur sarım yapacağınızı söyleyecektir. Anlatacağımız örnek için 1.2 ohm’luk tekli bobininin 8 tam sarılması gerekecek.

Telin Oksidize Edilmesi (oksidasyonu)

Öncelikle elinizde bulunan kanthal telinizden bir parça kesmeniz gereklidir. Her ne kadar 3 inç (yaklaşık 8cm) yeterince büyük olsa da, yeni başlayanlar için  bir miktar daha fazlasını öneririz, bu yüzden 4-5 inçlik (12-13 cm) bir tel kesmeyi öneririm. Telinizin ucunu cımbızı, pense, forseps vb. ile tutmanız gerecek. Propan meşale ile turuncu renkte olana kadar hafifçe kanthal teli ısıtın, ardından Propan meşale  telin altına doğru girin tamamen turuncu rengi elde ediniz. Telinizin soğuması için bir dakika verin, ardından telin diğer ucunu tutun ve tekrar edin. Telinizi güzelce kızartın ve soğumasını bekleyin.Telin oksidasyonu, daha az “esnek” ve daha “kolay çalışmasını” sağlayacaktır.

3. Bobin sarma

Bu aşama için, cımbızlarınıza, küçük mavi tornavidanıza ve telinize ihtiyacınız olacak. Telinizin tornavidanın üstünde durmasını kaymamasını ve tornavidanın sapına yakın durmasını sağlayın. Telin ucunu başparmağınız ile sıkıştırarak tornavidanın üstünde tutun. Daha sonra, 8 tur sarma hedefimize ulaşıncaya kadar telinizi tornavida çevresinde sarmaya başlayacaksınız. Bobinleri mümkün olduğunca üst üste binmeden birbirine yakın tutmak için elinizden geleni yapın. Mümkün olduğunca gevşekliği gidermek için teli sıkı sarmaya çalışmak önemlidir ancak yanyana!

 8 tur sarımı yaptıktan sonra telin her iki ucuda aynı yönde olmalıdır. Bunun nedeni deck e oturturken kolaylık sağlamasıdır. Sargı sayısını, sayarak kontrol edin. Bobinlerinizin 8 turu tamamladığından emin olduktan sonra parmaklarınızla sarılan bobin telini tornavidanın sapına doğru ittirebilir tamamen sıkıştırabilir ve buradaki gevşekliği alabilirsiniz.

4. Bobini Takma

Deckteki direklerde bulunan ve sarılmış telinizi yerleştireceğiniz vidaları yavaşça gevşetiniz tamamen çıkarmayınız vidaları tekrar yerine oturtması zor olabilir. Tornavidanızın ucundaki sarılmış teli tam ortaya gelecek şekilde deck (güverte) üzerinde konumlandırın. Tel uçlarıının her ikisini de direklerdeki deliklerden geçiriniz. Daha sonra buradaki vidaları sıkınız. Ancak çok çok sıkı değil normal bir sıkılıkta sıkınız. Çok fazla sıkılmış vidalar telin kesilmesine ve kopmasına neden olabilir. Daha sonra fazla olan kısımları kesiniz.

5.Bobinin Ohm Ölçülmesi

Daha sonra atomizerinizi alıp direnç okuyucu üzerine takınız. 1.2 ohm’luk hedef direncinizin yakınında bir değer ölçmelidir. Ancak bobinlerin 0.2 ohm’a kadar direnç açısından hafif bir + yada – varyansa sahip olması oldukça normal bir durumdur. Bobininiz uygun direnci + yada – 0.2ohm içinde gösteriyorsa, bir sonraki adıma geçmeye hazırsınız. Bununla birlikte, ohm okuyucunuz bobininizi okumuyor veya hedef direncinizden 0.2 ohm’dan daha fazla bir direnç sapması gösteriyorsa, düzeltilmesi gereken bir sorun vardır. Genellikle sorunlar basit olduğundan dolayı kolayca giderebilirsiniz. Aşağıdaki kontrolleri sağlayınız

*RDA’nızın vidalarının sıkı olduğundan emin olmak için kontrol edin. 

*Deck (Güverte) veya direklere dokunup dokunmadığından emin olmak için bobinler konumunu kontrol edin.

*Atomizerinizin ohm okuyucuya tamamen vidalanmış olduğundan emin olun. 

Bu adımlar probleminizi düzelttiyse bir sonraki adıma geçmeye hazırsınız. Bu adımlar sorununuzu çözmediyse, başka bir bobin deneyin. Bir sorun yaşamaya devam ederseniz atomizeriniz veya ohm okuyucu ile ilgili bir sorun olabilir.

6. Bobini Test Etme Coil Partlatma

Bobinizi rda nıza taktıktan sonra modunuz ile birleştirin ve partlatma denen işlemi gerçekleştiriniz. Modunuzun sıcaklık seviyesini açarak ateşleme yapınız ve teli parlatınız. Merkezden dışarıya yani uçlarına doğru parlama işleminin doğru şekilde gerçekleştiğini görene kadar bu işlemi yapınız.

6. Bobini Test Etme Coil Partlatma

Bobinizi rda nıza taktıktan sonra modunuz ile birleştirin ve partlatma denen işlemi gerçekleştiriniz. Modunuzun sıcaklık seviyesini açarak ateşleme yapınız ve teli parlatınız. Merkezden dışarıya yani uçlarına doğru parlama işleminin doğru şekilde gerçekleştiğini görene kadar bu işlemi yapınız.

7. Bobini Coili Pamuklama (Elektronik Sigara Pamuk Değişimi)

Eletkronik sigarada pamuk değiştirirken, daha iyi verim ve yüksek aroma keyfi için organik ve kaliteli pamuk kullanmanızı öneririz. Bu amaçla organik pamuğu üstün lezzet ve kolay pamuklama özellikleri için tercih ediyoruz. Her iki yönde yaklaşık yarım inç (1-1,5cm) bırakarak bobininizin içine tam oturacak kadar büyük bir parça pamuk gerekecektir. Pamuğu keserken dikkatli olun liflerin uzandığı yönde kesiniz. Uçlarını ıslatmak kolay şekil vermenize yardımcı olacaktır. Kestiğiniz pamuğu bobininizin ortasındaki delikten itin ve diğer taraftan çekin. Kolayca geçmezse, muhtemelen fitilinize(pamuğunuzu) fazla büyük kesmiş olabilirsiniz. Öte yandan, fitiliniz bobin içinde gevşekçe kayarsa, yeterli malzeme yok demektir.Fitilinizi tam olarak geçirdikten sonra bobinin dışından sarkan parçaları tamamen kesmeyiniz. Bobinin kenarından taşan fitilleri güverteye doğru sarkıtınız ancak güverteden taşmasına izin vermeyiniz. Uzunluğunu güvertenin içinde kalacak şekilde ayarlayınız. Böylece pamuğunuz e-likiti daha verimli şekilde emecektir.

8. Tekrar test edin!

Bobinlerinizi ve pamuklarınızı takıp hazır hale getirirken hafifçe eğilmiş veya pamuklar biraz dolaşmış olabilirler. Ohm metre üzerindeki direncini tekrar kontrol edin. Direnicinizin +/- 0.2ohms olarak değişmiş olabileceğinin farkında olun, ancak bu normaldir. Her şey kontrol edildiyse, bir sonraki adıma geçmeye hazırsınız demektir. Bir sorun varsa, sorunu bulana kadar geriye doğru her şeyi tekrar kontrol etmeniz gerekecektir.

9. Buharın ve Aromanın tadını çıkarın!

1.2ohm’lık tek bir bobini başarı ile inşa ettiniz. Favori elektronik sigara likitinizi doldurun, modunuzu uygun sıcaklık seviyesine getirin ve buharın keyfini çıkarın çünkü bunu hakediyorsunuz. 

Güvenlik Üzerine Bir Not

Kendi bobinlerinizi kurarken veya yeniden inşa ederken cihazınızın, donanımının ve pillerinin sınırlarını ve kullanım koşullarını bilmek kesinlikle çok önemlidir. Asla güvenli çalışma kapasitesini aşacak dirençleri denemeyin. Bununla ilgili daha fazla bilgi ve Pil Seçimi için şu yazımıza göz atınız. Cihazınıza takıp ateşlediğiniz bobinleriniz yüksek sıcaklık verdiğinden dolayı lütfen dikkatli olun. Eğer ohm okuyucunuz yoksa lütfen kendi bobinlerini yeniden inşa etmeye çalışmayın!

Konuşmaya Başla...
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?