Coilinizi(İç Atomizerinizi) Yanmaktan Kurtaracak 7 Çözüm

Elektronik sigaranızın atomizer kısmındaki coiliniz çok sık yanıyor ve bu durum canınızı sıkıyorsa, aşağıda sıraladığımız 7 teknik sayesinden yanık coil yada yanık tat sorununu çözebilirsiniz. Şimdi bu teknikleri sırası ile inceleyelim,

1- Ateşleme Yapmadan Önce “Prime” İşlemi

Eğer ateşleme yapmadan önce “prime” işlemini gerçekleştirmezseniz, daha olayın farkına varmadan coillerinizi yakabilirsiniz.

Yeni bir coili ilk kurduğunuz zaman emici maddenin tamamen ıslanması gerekir. Bu işlem de zaman alır, bu yüzden genellikle tankı doldurduktan sonra ateşleme yapmadan önce birkaç dakika beklemelisiniz. Eğer yeteri kadar uzun süre beklerseniz “prime” işlemi çok da gerekli değil, ancak sorun şu ki emici maddenizin tamamen ıslanıp ıslanmadığından hiçbir zaman emin olamazsınız. Ve eğer tamamen ıslanmadıysa ateşleme yaptığınızda ısıyı absorbe edecek yeterince e-likit olmayacak ve yukarıda anlattığımız problemler ile karşı karşıya kalacaksınız.

Coilinize bu işlemi yapmak demek kurulum yapmadan önce emici maddeyi manuel olarak ıslatmak demektir. İç atomizerler genel olarak üst kısımdan açılabilirler ve bazılarının yan kısımlarından emici madde görünebilir. Coile bu işlemi yapmak için üst kısımdan birkaç damla e-likit damlatın ve daha sonra yan kısımlardaki görünen emici maddeyi ıslatın. Bu işlem ile emici maddenin görünen kısımlarının tamamen ıslandığından emin olun.

Alternatif olarak bazı kullanıcılar bu işlemi cihaz kapalıyken ateşleme tuşuna basmadan çekiş yaparak gerçekleştiriyor. Ancak bunu yaparken dikkat edin çünkü eğer çok fazla yaparsanız coile zarar verebilirsiniz.
Şimdi yeni coiliniz kullanıma hazır. Ancak ekstra bir önlem olarak tankı doldurduktan sonra ateşleme yapmadan önce birkaç dakika beklemeniz iyi bir seçim olacaktır. Bu konuda tedbirli olmakta fayda var, bu yüzden coilinizin tamamen ıslandığından emin olmalısınız.

2- Art Arda Ateşleme Yapmayın

Art arda ateşleme yaptığınızda da emici maddenin yanmasına sebep olabilirsiniz. Bunun ardındaki sebep daha önce de söylediğimiz gibi tekrar ateşleme yapmadan önce emici maddenizin yeniden tamamen ıslanması için biraz zamana ihtiyaç duymasıdır. Normal kullanımda bu bir problem değildir, çünkü ateşleme yaptıktan sonra emici maddenin yeniden ıslanması için yeterli zaman geçmektedir. Ancak uzun süre art arda ateşleme yaparsanız sonuç olarak emici maddeniz kuruyacaktır. Bu durumda tekrar ateşleme yaparsanız emici maddenizi yakabilirsiniz.

Çözüm ise son derece basittir, bir süreliğine ateşleme yapmayın. En büyük işaret ise çekiş yaptığınızda azalan aromadır. Bu coilinizdeki likit miktarının azaldığını ve coili yapmaya yaklaştığınızı gösterir. Emici maddenizin yeniden ıslanması için zamana ihtiyacı vardır. Coiliniz çok ısındığı zaman yapmanız gereken şey cihazı bir süre kullanmayı bırakmanızdır.

3- Güç Ayarınızı Azaltın

Çözüm ise yalnızca güç ayarınızı azaltmaktır. Eğer aromanızın gittikçe azaldığını hissediyorsanız muhtemelen coiliniz gittikçe kuruyordur ve e-likit emilimi için biraz zamana ihtiyacı vardır. Bunu hissettiğinizde cihazı kullanmaya ara verebilirsiniz ancak bu sorunla daha az karşılaşmak adına güç ayarınızı bir miktar düşürebilirsiniz.

Genel olarak hangi coil tipleri ile hangi watt aralığında kullanım yapmanız gerektiği bellidir, bu aralıklara uyarsanız herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Ancak yine de aroma kaybı yaşıyorsanız ve coilleriniz mevcut ayarlarınızda yanıyorsa güç ayarlarınızı düşürmeniz gerekir.

4- Tankınızı Dolu Tutun

Eğer tankınızdaki likit miktarı az ise emici maddeniz tam olarak ıslanmayabilir. Birçok iç atomizerde emilim için e-likit seviyesinin belli bir seviye üzerinde olması gerekir. Eğer e-likit emici madde ile temas etmiyorsa yeteri kadar hızlı şekilde ıslanmaz. E-likit seviyeniz düşükken bu sorun ile çok sık şekilde karşılaşabilirsiniz.

En basit çözüm tankı her zaman dolu tutmaktır. Coilinizin performansı düşmeye başladığında ve aroma azaldığında tankınızı doldurmanız gerekmektedir. Veya alternatif olarak tankı eğebilir ve emilim işleminin gerçekleşmesini kolaylaştırabilirsiniz. Son söylediğimiz biraz daha az güvenilir bir seçenek, bu yüzden dolum işlemi yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

5- Daha Yüksek PG Oranlı E-Likit Kullanın 

PG VG’ye kıyasla daha incedir, yani emilimi daha kolay gerçekleşir. Bu da emilim hızı ve buharlaşma hızı arasındaki denge için çok önemlidir. Eğer emilim işlemi yeteri kadar hızlı gerçekleşmezse “dry burn” yapmaya daha yaklaşırsınız ve coillerinizi yakabilirsiniz.

%70 ve üzeri VG oranına sahip e-likitler bu sebeple sorunlara neden olabilir ve coillerinizi mahvedebilir. Bu yüzden eğer düzenli olarak dry puff ve coil yanması gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız temel sorun e-likidiniz olabilir. E-likidinizi PG oranı daha yüksek yeni bir e-likit ile değiştirerek sonucu test edebilirsiniz.

Tabii ki bu her zaman bir sorun değil, örneğin sub-ohm tanklar genellikle VG oranı daha yüksek e-likitler ile çalışmak üzere tasarlanmıştır. Ancak eğer tankınız çok iyi bir emilime sahip değilse PG oranı yüksek bir e-likit deneyebilirsiniz.

6- Daha Az Tatlı Bir E-likit Deneyin

Eğer çok tatlı bir e-likit kullanıyorsanız coilinize yapışabilir. E-likit içerisindeki şeker karamelleşebilir ve bu yüzden coillerinizi mahvedebilir. Yapışkan madde ile kaplanmış coil ile e-likit emilimi de gerçekleşmez, bu yüzden ateşleme yaptığınızda yukarıda bahsedilen sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu sorun genellikle e-likidin şekeri ile alakalı olmasına rağmen birçok farklı içeriğe sahip e-likit de coillerinizi tıkayabilir. Kahveli ve ağır, tatlılardan esinlenerek ortaya çıkarılmış e-likitler bunlardan bazılarıdır. Genel olarak koyu renkli e-likitler emici maddenizi ve coilinizi daha berrak olanlara kıyasla daha fazla etkiler.

Eğer tıkanmış bir coiliniz varsa problemi çözmek için su veya alkol kullanarak emici maddeyi temizlemeyi deneyebilirsiniz. Eğer bunu yaparsanız tekrar kullanmaya başlamadan önce tamamen kuruması için 24 saat bırakmanız gerekir.

İş coil temizliğine gelince ortada birçok fikir ayrılığı mevcut oluyor. Birçok farklı temizlik metodunun olmasının yanında, temizlemek için uzun süre vakit harcasanız da coili eski haline getiremeyebilirsiniz. Eğer tıkalı coil ile ateşleme yapmayı denediyseniz ve ateşleme sırasında emici maddeye zarar verdiyseniz bu tespit oldukça doğru.

Bu konuda vereceğimiz tavsiye ise daha az şekerli e-likitler kullanmanız olacaktır.

7- Sıcaklık Kontrolü Kullanın

Sıcaklık kontrolü (TC) kullanmak ise coil yanma sorununu daha direkt yoldan çözer. TC cihazları belli bir coil materyali ısındığında rezistanstaki değişimin ne kadar olduğunu takip ederek coiliniz için maksimum bir sıcaklık ayarı belirler.

Bu sıcaklığa ulaştığınız zaman elektronik sigara daha fazla ısınmamak için çalışmayı bırakır.

Eğer yanmış emici maddelere ve coillere tek bir çözüm olsaydı bu kesinlikle TC olurdu. İçerisinde yeterli e-likit olmayan bir cihazı ateşlemeye çalıştığınızda cihaz size izin vermez. Emici maddenizi bilerek ve isteyerek yakmaya çalışsanız bile bunu yapamazsınız. Bu da demek oluyor ki TC kullanarak diğer maddeleri uygulamasanız bile sorununuzu çözebilirsiniz. Tek gereken TC uyumlu bir cihaza ve nikel, titanyum veya paslanmaz çelik coilleri destekleyen bir tanka sahip olmanız.

Paranızı ve Tat Alma Duyunuzu Koruyun

Uygulanması gereken çok şey var gibi görünse de coillerinizi korumak için tüm bunlara değer. Her yanmış coil ve emici madde para kaybıdır, çünkü bunun geriye dönüşü yoktur, yeni bir iç atomizer kullanmanız gerekir. Özellikle coilinizde “prime” işlemini yapmadığınızda ve yepyeni coilinizi mahvettiğinizde bunu anlayacaksınız. Buna ek olarak alacağınız iğrenç tat da ömrünüzün sonuna kadar hafızanıza kazınacak.

Bu yüzden elektronik likidinizin keyfini çıkarmak ve coillerinizi yakmaktan uzak durmak istiyorsanız cihazınızı kullanırken bunları aklınızda tutabilirsiniz. 

Konuşmaya Başla...
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?