Atomizer Coil Neden Yanar? Yanık Coil Nasıl Anlaşılır?

Coillerin yanması, elektronik sigara kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bir problemdir. Bu problemle karşılaşıldığında aldığınız iğrenç tadın yanında iç atomizeriniz mahvolur ve bu da cebinizden çıkması gereken ekstra para anlamına gelir. Bu yüzden bu yazıda coillerinizi yanmaktan kurtarmanızı sağlayacak veya bu sorunla karşılaşma sıklığınızı azaltacak birkaç basit adımdan söz edeceğiz.

Coilin Yanıp Yanmadığını Nasıl Anlarsınız?

Eğer coil tamamen yanmış ise bunun farkına varmanız çok da zor olmayacak- çünkü yanık coil tadı kesinlikle fark edilmeyecek gibi değil. Eğer atomizerinizin içindeki&nbspcoiliniz az miktarda yanmış ise daha hafif bir yanık tadı alırsınız, bu noktada bir şeylerin yanlış gittiğini fark edebilirsiniz. Belirtelim ki yanık coil kullanmaya devam ederseniz zararlı kimyasallara maruz kalabilirsiniz, bu yüzden coili değiştirmenizde fayda var. Bazen yanık coili değiştirseniz bile hala yanık bir tat alıyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda bu tat birkaç çekiş yaptıktan sonra geçerken bazı durumlarda ise geçmeyebiliyor. Böyle durumlarda ise elektronik sigara likitinizi değiştirmenizde fayda var.

Coiller Neden Yanar?Eğer coil yanmasından kaçınmak istiyorsanız en önemli şey ilk olarak coillerin neden yandığını anlamak olacaktır. Bunu kavramak gerçekten basittir ve bu yazıda anlatılacak olanların temelini oluşturmaktadır. İlk olarak elektronik sigaranızı kullandığınızı ve yanık tadı almadığınızı düşünün. Ateşleme tuşuna bastığınızda elektrik akımları coilinize ulaşır ve coil ısınır. Isınan coil ıslanan emici maddeyi de ısıtır ve likit buhar haline dönüşür. Atomizerinizin içindeki coile verilen ısı enerjisini alacak likit olduğu için coil sıcaklığı da çok yüksek seviyelere çıkmaz.Elektronik sigara içindeki likit buharlaştığı zaman emici madde (genellikle pamuk) bir miktar kurur. Ancak coili çevreleyen bir tank dolusu e-likit olduğu için emici madde her zaman ıslak kalır. Yani diğer bir çekiş yapacağınız süre içerisinde emici madde yeniden ıslanacaktır ve her şey olması gerektiği gibi çalışacaktır. Peki ya emici maddede likit yoksa ne olur, veya yeterince likit yoksa? Şimdi ateşleme tuşuna bastığınızda ve coil ısındığında oluşacak ek ısıyı absorbe edecek yeterli e-likit yok. Bunun sonucu olarak, coilin sıcaklığı gittikçe artacak. Bu da iki farklı istenmeyen sonucun oluşmasına yol açacak:* Emici maddede yer alan likit çok fazla ısınacak, çok yüksek derecelere ulaşacak ve PG’nin formaldehit salınımına sebep olacak. Belirtmekte fayda var: formaldehitin kesinlikle iğrenç bir tadı var.* Yüksek ısıdan koruyacak bir şey olmadığı için emici madde doğrudan yüksek sıcaklıktaki coil ile temas edecek. Genellikle pamuktan oluşan bu emici madde yanacak. Bu durumda eğer emici madde tamamen kuru ise gerçek anlamda alev alabilir. Ve evet, yanan pamuğun da tadı gerçekten iğrençtir. Bu iki sonuç coil yanması tanımı altında karşı karşıya kalınabilecek temel durumlardır. Kötü bir tat ile birlikte formaldehit salınımı size hoş olmayan deneyimler yaşatabilir.

Coillerin yanması, elektronik sigara kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı bir problemdir. Bu problemle karşılaşıldığında aldığınız iğrenç tadın yanında iç atomizeriniz mahvolur ve bu da cebinizden çıkması gereken ekstra para anlamına gelir. Bu yüzden bu yazıda coillerinizi yanmaktan kurtarmanızı sağlayacak veya bu sorunla karşılaşma sıklığınızı azaltacak birkaç basit adımdan söz edeceğiz. Coilin Yanıp Yanmadığını Nasıl Anlarsınız? Eğer coil tamamen yanmış ise bunun farkına varmanız çok da zor olmayacak- çünkü yanık coil tadı kesinlikle fark edilmeyecek gibi değil. Eğer coiliniz az miktarda yanmış ise daha hafif bir yanık tadı alırsınız, bu noktada bir şeylerin yanlış gittiğini fark edebilirsiniz. Belirtelim ki yanık coil kullanmaya devam ederseniz zararlı kimyasallara maruz kalabilirsiniz, bu yüzden coili değiştirmenizde fayda var. Bazen yanık coili değiştirseniz bile hala yanık bir tat alıyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda bu tat birkaç çekiş yaptıktan sonra geçerken bazı durumlarda ise geçmeyebiliyor. Böyle durumlarda ise elektronik sigara likidinizi değiştirmenizde fayda var.

Peki Coil Yanmasının Önüne Nasıl Geçebiliriz?

Yukarıda yazılanlardan da anlaşılabileceği gibi ihtiyacımız olan temel şey elektronik sigara kullanırken daima içerisinde yeteri kadar e-likit bulunmasıdır. Bu demek oluyor ki coillerinizde “dry burn” işlemi yapmamalısınız, çünkü çoğu emici madde pamuktan yapılıyor ve eğer pamuğu koruyacak bir likit mevcut değilse kullanılamaz duruma geliyorlar. Seramik coillerde ise “dry burn” işlemi yapılabilir.

Emici maddenizde likit varken daha az risk vardır, ancak yine de coilinizi korumak için birkaç işlem yapmalısınız. Ateşleme tuşuna bastığınızda emici maddedeki likiti tüketirsiniz, bu yüzden tekrar ateşleme yapmadan önce emici maddeye e-likit akışının doğru şekilde gerçekleştiği konusunda emin olmalısınız. Bu sizi coilinizi yakmaktan kurtaracak temel noktadır. Peki bu bir elektronik sigara kullanıcısı perspektifinden ne anlama geliyor? Gerçekten ne yapmamız gerekiyor? İşte bu sorunun yanıtı içi aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Konuşmaya Başla...
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?