Ağızdan Akciğere (MTL) Doğrulan Ciğere (DL) İçim Nedir?

Bir vaping web sitesine göz atın ve genellikle Ağızdan Akciğere ( MTL ) ve Doğrudan Akciğer ( DL veya DTL ) terimlerine rastlarsınız .

Bu terimler genellikle tanklar ve kitler gibi esigara donanımını tanımlamak için kullanılır. Bir tankın veya bir kitin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığına karar vermelerine yardımcı oldukları için deneyimli kullanıcılar için çok faydalıdırlar.

Bununla birlikte, bu gibi terimler elektronik sigara kullanmaya yeni başlayan biri için kafa karıştırıcı olabilir.

Bu nedenle bu kılavuzu şu amaçlarla bir araya getirdik:

Bu terimlerin ne anlama geldiğini açıklamak,
Seçtiğiniz teneffüs tekniği sizin için doğru olması muhtemeldir.
İçim tarzınıza uyması için ihtiyacınız olan ekipmanı seçmenize yardımcı olur.
Başka terimler kafanız karıştıysa , elektronik sigara sözlüğümüze göz atın .

İçindekiler

Ağızdan Akciğer solunumu nedir?
Doğrudan Akciğer solunumu nedir?
Sınırlı Doğrudan Akciğer solunumu nedir?
Sizin için hangisi doğru?
Yeni başlayanlar
Tatlar için
Bulutlar için
MTL vape’i nasıl yaparsınız?
Nasıl DL vape yaparsınız?
MTL vaping için hangi e-sıvıya ihtiyacınız var?
DL vaping için hangi e-sıvıya ihtiyacınız var?
Ağızdan Akciğere(MTL) vaping için nikotin gücü
Direct-Lung(Direk Ciğer Çekim) vaping için nikotin gücü ne olmalıdır?
Hangi bobinler kullanılmalı?

Ağızdan Akciğer solunumu nedir? (MTL Nedir?)

Ağızdan Akciğere, bir tür soluma anlamına gelir . MTL soluduğunuzda, buharı ağzınıza alırsınız. Daha sonra ciğerlerinize çekmeden önce ağzınızda tutarsınız.

Daha sıkı, daha kısıtlı bir çekimle, MTL deneyimi bir sigaranınkine çok daha yakındır.

Dahası, bobin üzerinden çekilen daha az hava, kullanılan daha yüksek PG seviyeleri ve soluma tekniğinin kombinasyonu, daha fazla boğaz vuruşu yaşayacağınız anlamına gelir.

Doğrudan Akciğer solunumu nedir? (DL Nedir?)

Doğrudan Akciğer solunumu, buharı önce ağzınızda tutmadan doğrudan ciğerlerinize soluduğunuz içim şeklidir. Neredeyse sadece dudaklarınızı büzerken derin bir nefes almak gibi.

Doğrudan Akciğer Vaping, vape’i soğutmak için daha fazla hava akışı gerektirir. Sonuç olarak, DL cihazları batarya üzerinden daha fazla hava çekmek için tasarlanmıştır.

Doğrudan Akciğer solunumu, Düz Akciğer solunumu olarak da bilinir.

İkisinin karışımı mı?

Çoğu site Ağızdan Akciğere veya Doğrudan Akciğer terimlerini kullansa da, gerçekte ikisi arasında bir bulanıklık olabilir. Ne olursa olsun, buhar ciğerlerinize giderken ağzınızdan geçmek zorundadır.

Yine de terimler yaygın olarak kullanılmaktadır ve sizin için doğru cihazı seçmeden önce ne anlama geldiklerini öğrenmeye değerdir.

Sınırlı Doğrudan Akciğer vaping nedir?

Bu yazıyı ilk yazdığımızdan beri, yeni bir terim vaping diline girdi.

Sınırlandırılmış Doğrudan Akciğer (RDL olarak kısaltılır).

Bu, MTL ve DL arasındaki bulanıklığı kabul eder ve hala havadar olan, ancak tam bir DL solunumu kadar havadar olmayan bir vape’i ifade eder.

Sınırlı Doğrudan Akciğer vapingiyle, aynı şekilde nefes alırsınız, ancak bobin üzerinden çok fazla hava akışına ihtiyaç duymazsınız. Lezzet deneyimi DL’ye benzer, ancak boğaz vuruşu MTL’ye daha benzer.

Sizin için hangisi doğru?

Yeni kullanıcılar için,
Çoğu insan, vaping yapmaya başladıklarında Ağızdan Akciğere solumayı tercih eder. Bu, daha sıkı çekişe, daha yüksek nikotin seviyelerine sahip ve daha iyi boğaz vuruşu sağlayan vape cihazları için idealdir.

Bazı insanlar da içtikleri şekle daha çok benzediğini düşünüyor. Doğrudan Akciğer oldukça yoğun olabilir ve yeni kullanıcılar bunun onları öksürdüğünü fark edebilir .

Vaping ve öksüren adam

Lezzet için
Ağzı (MTL),  akciğer buharına tercih edenler sadece yeni kullanıcılar değil. Bazı kullanıcılar, Ağızdan Akciğere vaping (MTL) tekniği kullandıklarında e-sigaralarından daha fazla lezzet aldıklarına inanırlar.

Bunun birkaç olası nedeni vardır.

MTL vape yaparken vape’inize daha az hava eklersiniz.
VG, PG kadar aromalarla karışmaz.
MTL vape yaptığınızda, buhar, daha fazla tat tomurcuğunuzun olduğu ağzınızda daha fazla zaman harcar.
Öte yandan, DL ile daha fazla buhar alırsınız, bu da lezzetin daha konsantre olduğu anlamına gelir.

Dahası, e-likit miksologları, tatların tadı yüksek VG e-likitler ile farklı olduğunun farkındadırlar. Vapingin ilk günlerinde, tüm VG: PG oranları için aynı tarifi kullanmış olabilirlerdi. Artık tarifler daha uyarlandı, bu nedenle daha yüksek VG oranları ile iyi çalışıyorlar.

Lezzet sizin için önemliyse , vape’nizden lezzeti en üst düzeye çıkarmak için bu 10 ipucuna göz atın .

Bulutlar / yoğun vape deneyimi için,
Doğrudan Akciğer soluma, büyük buhar bulutlarını üflemekten hoşlananlar ve daha yoğun bir vaping deneyimini sevenler için daha uygundur.

Yoğun bir vape ve çok fazla buhar sizin için önemliyse, bir profesyonel gibi vape’i nasıl bulutlandıracağınızla ilgili bu makaleye göz atın .

Ağızdan Akciğere nasıl vape yaparsınız?

Hem MTL hem de DL vaping yapabilen bir cihazınız varsa, hava akışının en azından kısmen kısıtlandığından emin olun. Ağza doğru düzgün, sabit bir çekim yapın. Bu, sigarayla kullanacağınızdan çok daha uzun bir engeldir. Buharı ağzınızda tutun ve nefes vermeden önce ciğerlerinize doğru çekin.

Direct-Lung vape’i nasıl yaparsınız?

Cihazınızdaki hava akışı kontrollerinin tamamen açık olduğundan emin olun. Bu, daha havadar bir vape sağlar. Sonra sanki nefes alıyormuş gibi uzun, pürüzsüz bir vape doğrudan akciğerlere alın.

Ağızdan akciğer vapingi için en iyi e-sıvı hangisidir?

Ağızdan Akciğere vaping yaparken, çoğu kullanıcı yüksek PG (propilen glikol) oranına sahip bir e-likit kullanır. Bu tatmin edici bir boğaz vuruşu sağlar ve ayrıca MTL vaping için kullanılan cihazlar için daha uygundur. 50-50 VG: PG oranı ile Halo e-likit idealdir.

Alternatif olarak salt likitlerde kullanabilirsiniz. Bunlar daha yumuşak bir boğaz vuruşu sağlar ve birçok kullanıcı daha güçlü ve daha hızlı bir nikotin darbesi aldıklarını fark eder. Bunlar genellikle daha yüksek nikotin gücüne sahip olduklarından, Direct-Lung(DL) vaping için kullanılan daha güçlü cihazlar için uygun değildir.

(Makalemizde propilen glikol ve bitkisel gliserin arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinin .)

Direct-Lung vaping için en iyi e-likit hangisidir?

Direct-Lung vape kullandığınızda, genellikle daha yüksek VG (bitkisel gliserin) oranına sahip bir e-likit kullanırsınız. Bu, daha fazla buharla daha pürüzsüz bir vape sağlar ve daha büyük bulutlara rağmen boğazı incitmez. Tipik VG: PG oranları değişebilir, ancak 70:30 VG: PG ve 80:20 VG: PG oranları yaygındır. Daha yüksek VG oranları nadirdir.

Double Drip , VG: PG oranı 80:20 ile gelen yüksek VG e-likit örneğidir, Wild Roots ise biraz daha düşük VG: PG oranı 70:30 ile gelir. Twelve Monkeys Tropika , nadir bir VG: PG 90:10 e-likit örneğidir.

Ağızdan Akciğere (MTL) vaping için nikotin gücü

Ağızdan akciğere vaping için kullandığınız nikotin, ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır.

Örneğin, yakın zamanda sigarayı bıraktıysanız ve çok sigara içtiyseniz, daha güçlü nikotin seviyelerine ihtiyacınız olacak . Bununla birlikte, genel olarak, Ağızdan Akciğere vaping ile Direct-Lung vapinginden daha güçlü nikotin seviyelerine ihtiyacınız olacak.

Direct-Lung vaping için nikotin gücü

Direct-Lung vape’i, genellikle daha güçlü bir cihazla yaptığınızda, çok daha fazla buhar elde edebilirsiniz. Bu, çok daha fazla nikotin aldığınız anlamına gelir. Dahası, nikotin boğazınıza darbe almanıza katkıda bulunabilir .

Sonuç olarak, Direct-Lung vaping için genellikle daha düşük güçte nikotin kullanmanız gerekecektir. Birçok DL kullanıcısı,% 0.6 gibi çok düşük nikotin seviyeleri kullanır. % 0.3 veya hatta% 0.

MTL’den DL’ye geçtiğinizde size yardımcı olabilecek bir ipucu.

Ne kadar fazla buhar soluduğunuzu hayal edin. Daha sonra buna karşı koymak için nikotin seviyelerini azaltın.

% 1.2 kullanarak ve şimdi dört kat daha fazlasını mı alıyor? Belki bunun yerine% 0,3 kullanın.

Bobinler

Tankınızın içinde bobinler var. Bunlar e-sıvıyı ısıtır ve buhara dönüştürür. Bobinler, ohm cinsinden ölçülen farklı dirençlerle gelir (genellikle bu sembol kullanılarak gösterilir: Ω).

Basitçe açıklamak gerekirse:

Daha yüksek dirençli bobinler : Daha az güç gerektirir, daha az buhar üretir.

Daha düşük dirençli bobinler : Daha fazla güç ve pil kapasitesi gerektirir, daha fazla buhar üretir.

MTL vaping için hangi bobinler doğrudur?

Ağızdan akciğere buharlaşmanın daha az buhar gerektirmesi nedeniyle, genellikle daha yüksek dirençli bir bobin kullanırsınız. Tipik olarak, bu 1 (ohm)Ω’dan daha yüksektir.

Ancak bobinler gelişiyor ve günümüzde bazen MTL buharlaştırma için üretilmiş daha düşük dirençli bir bobin (1 Ω’un altında) göreceksiniz. Bunlar genellikle karışıklığı önlemek için MTL bobinleri olarak etiketlenir.

Direct-Lung vaping için hangi bobinler doğrudur?

Direct-Lung vaping için genellikle daha fazla buhar istersiniz. Sonuç olarak, daha düşük dirençli bir bobin isteyeceksiniz. Çoğu insan direnci birden Ω ohm olan bobinler kullanır ve bobinler 0,1 Ω ohm kadar düşük olabilir. 0,5 Ω  ohmolan bir bobin, başlamak için iyi bir dirençtir.

Fark yaratan sadece direnç değil, tasarım da yardımcı oluyor. Bobinlerin örülme şekilleri ve pamukları ve havanlandırma delikleri farklı olabilir. Birçok DL bobini, bir ağ veya 3B ağ tasarımı ile birlikte gelir. Bir avantajları ağ bobinleri , bobin ve e-sıvı, buhar miktarını arttırır arasındaki temas alanını arttırır.

Ağızdan Akciğere vaping için Vaping donanımı

MTL vape pilleri ve modları, DL donanımından daha az güce ihtiyaç duyarken, tank genellikle daha yüksek dirençli bobinleri alacak şekilde tasarlanmıştır.

Ağızdan akciğer vapingine hangi tanklar uygundur?

Innokin Zlide tankı vape üreticisi Innokin ile tanınmış vape yorumcular Phil Busardo ile Dimitris Agrifiatos arasındaki işbirliğinin ürünüdür. Amaç, ağızdan akciğer vapingine çalışan ve kullanımı kolay bir tank yaratmaktı.

Orijinal tankın piyasaya sürülmesinden bu yana, cihazla çalışan bobin yelpazesi ( Z bobinleri olarak adlandırılır ) artarak size gelecekte vaping tarzınızı deneme seçeneği sunar.

Ağızdan akciğer vapingine hangi piller uygundur?

Innokin Endura sadece üç güç seviyeleri ile birlikte gelir. Bu, kullanımı kolay bir cihaz arayan kullanıcılar için harika kılar.

Ayrıca Innokin tarafından Coolfire Z50 daha büyük bir cihazdır. O kadar kompakt değil ama daha uzun bir pil ömrü sunuyor. Değişken watt, size vape’niz üzerinde daha fazla kontrol sağlar ve cihazın sınırlı bir Direct-Lung vape için de kullanılabileceği anlamına gelir.

Ağızdan Akciğere vaping için hangi vape kitlerine ihtiyacım var?


MTL vaping için harika bir seçenek Innokin Go S’dir . Bu, kullanımı son derece basittir ve sorunsuz yeniden doldurmak için silikon bir conta ile birlikte gelir. Tek dezavantajı, değiştirilebilir bobinlerle gelmemesidir (her ne kadar bu hareketlilik sorunları olan insanlar için bir artı olabilir )

Aspire Tigon hem Ağızdan Akciğer ve Direct-to-Lung vaping uyacak şekilde tasarlanmış bir ürünün başka bir örnektir. 1.20 Ω direnç bobini ile cihaz en iyi MTL için kullanılır, ancak birlikte verilen 0.4 Ω dirençli bobine geçin ve anında bir DL deneyiminin keyfini çıkarın.

Kullanımı çok kolay, sigara gibi görünen ve hissettiren bir şey arıyorsanız Halo Cigalike Bundle size daha uygun olabilir. Alternatif olarak, daha güçlü bir nikotine ihtiyacınız varsa , önceden doldurulmuş kapsüller ve nikotin tuzları ve normal e-likit kombinasyonu ile birlikte gelen Hexa Vape 2’ye bakın .

Dikkate alınması gereken pod modları da var. Bazı kapsül modları yalnızca DL veya RDL vaping için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, MTL vaping için artan bir sayı da kullanılabilir. Innokin Kroma Z , yazı yazarken, çoğunlukla MTL teneffüs eden kullanıcılar için en iyi seçenektir.

Konuşmaya Başla...
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?