Nikotin Tuzu (Nicotine Salt) Nedir Nasıl Kullanılır

Nikotin Tuzu (salt nicotine), tütün yaprağında doğal olarak oluşan bir nikotin türüdür ve genellikle çoğu e-likitte bulunan geleneksel serbest baz (freebase) nikotin tuzuna kıyasla daha stabil bir nikotin formu olarak kabul edilir. Nikotin tuzunun düzgün bir şekilde buharlaşması için daha yüksek bir sıcaklık gerekir ve iyonlar vücudunuzdaki nikotin alıcılarına kolay bir şekilde ulaşmaz. Diğer bir deyişle, nikotin tuzları vücudunuza nikotin sağlamanın en etkili yolu değildir…

Öyleyse neden nikotin tuzunu kullanmalısınız?

Nikotin tuzuJUUL isimli cihazın piyasaya sürülmesiyle birlikte popülerliğini arttırdı ve bu cihaz sektörde bir ana ürün haline geldiğinde de insanlar daha iyi seçenekleri daha fazla talep eder oldular. Şu anda nikotin tuzları piyasada kolay bir şekilde bulunabiliyor ve popülerliği de gitgide artıyor.

Geleneksel serbest baz nikotini kullanıldığında, vuruş hissinin fazla olabileceğinden dolayı çoğu insan 18 mg’ın üzerinde bir ürün seçmez. Bununla birlikte, 3mg serbest baz nikotin kullanan çoğu kişi, 25mg-50mg aralığında nikotin tuzunu rahat bir şekilde kullanabilir ve nikotin tuzu (salt nicotine) geleneksel sigaranın içilme hissinin taklit edilmesine yardımcı olur.

Bu biraz kafa karıştırıcı olabilir. E-likitler hakkında bize öğretilen şeylerin çoğuna bakacak olursak haklı olarak 50 mg nikotinin bizim için oldukça sert ve tehlikeli olabileceğini düşünebiliriz!
Ancak nikotin tuzu içeren e-likitlerin içerisinde benzoik asit olarak adlandırılan bir bileşen vardır ve bu bileşen yüksek sertlik derecelerinde nikotin tuzunun daha yumuşak ve içilebilir olmasına yardımcı olur.

Salt Likit Satın Almak İçin Buradan Devam Edebilirsiniz, https://www.elektroniksigaravip3.com.tr/urunler/salt-likit.html

Benzoik asidin birkaç özelliği vardır:

  1. Nikotin tuzunun çok daha düşük sıcaklıklarda buharlaşmasını sağlar.
  2. Nikotin tuzunun pH seviyesini düşürür, bu da daha yumuşak bir vuruş sağlar.
  3. Nikotin tuzunun serbest baz nikotin kadar kolay bir şekilde emilimini sağlayan bir reaksiyon yaratır.

Benzoik asit sayesinde çoğu insan daha yüksek nikotin sertlikleri ile kolay bir şekilde başa çıkabilir ve nikotin tuzu vücudunuz tarafından çok daha etkin bir şekilde emilir.

Serbest Baz Nikotin VS. Nikotin Tuzu

Standart serbest naz nikotinden nikotin tuzuna geçiş yaptığınızda farkı anında hissedebilirsiniz. Nikotin tuzlarının boğazda yarattığı his serbest baz nikotinin yarattığı kadar sert değildir.

İki nikotin formülasyonunun arasındaki diğer bir fark, nikotin tuzunun daha düşük sıcaklıklarda iyi bir şekilde buharlaşmasıdır. Bu sebeple nikotin tuzu daha az güce sahip pod benzeri küçük elektronik sigaralar için oldukça idealdir. Serbest baz nikotin ve nikotin tuzu arasındaki en büyük fark, tipik olarak daha yüksek nikotin seviyelerinin yol açtığı sertliktir. Serbest baz nikotin daha yüksek bir pH seviyesine sahiptir, bu da bazikliği etkiler. Yani nikotin seviyesinin yükselmesiyle birlikte serbest baz nikotin de sertleşir. Nikotin tuzları, içerisinde bulunan benzoik asit sebebiyle daha düşük pH seviyesine sahiptir ve bu nedenle çok daha yumuşak ve keyif verici bir deneyim sunar.

Çoğu kullanıcı, sıradan e-likitlere kıyasla nikotin tuzunun sigaraya daha çok benzeyen bir his sunduğunu belirtiyor. Ve bu da oldukça anlaşılır bir şey. Çünkü çoğu ürün, içeriğinde 60mg/ml’ye kadar nikotin içeriyor. Çekiş başına alınan daha fazla nikotin, halihazırdaki sigara kullanıcıları ve eski sigara kullanıcıları için daha tatmin edici bir deneyim sağlıyor.

2014 yılında ilk nikotin tuzlu ürün ile JUUL piyasaya girmeden önce, Dr. Konstantinos Farsalinos nikotin sağlayan farklı elektronik sigara ürünlerinin etkinliği üzerine araştırmalar yürüttü ve “sigaradakine yakın bir nikotin getirisi olması için elektronik sigara likitlerindeki nikotin seviyesinin 50mg/ml’ye yakın olması gerektiğini” belirtti. Ancak standart nikotinin sertliği sebebiyle, bu seviyelerdeki bir kullanımı keyif verici hale getirecek bir ürün yapmak oldukça zordu; ancak nikotin tuzları bunu mümkün kıldı. Dr. Farsalinos ayrıca yüksek bir nikotin konsantrasyonunun elektronik sigara kullanıcılarının tükettiği e-likit miktarını, bunun da dolayısıyla elektronik sigara kullanımından kaynaklanabilecek bilinmeyen riskleri azaltabileceğini belirtti.

Nikotin Tuzu Daha Fazla Bağımlılık Yapıyor Mu?

Nikotin tuzundaki sertliğin tipik olarak daha yüksek olması sebebiyle, bu gerçekten de düşünülmesi gereken bir soru. Sigara dumanının bağımlılık yapıcı olmasının bir sebebi, nikotini beyne ulaştırırkenki hızıdır. Nikotin tuzunun nikotini beyne daha hızlı ulaştırıp ulaştırılmadığı konusunda sorular vardır – ancak henüz bu konuda bir bilimsel çalışma yapılmamıştır.

Nörolog ve farmakolog olan nikotin uzmanı Jacques Le Houezec, serbest baz nikotin ile nikotin tuzu arasındaki tek farkın, azaltılmış sertlik sebebiyle elektronik sigara kullanıcısının her çekişte daha fazla nikotin tüketebileceği olduğunu söylüyor. Bu durumda daha fazla nikotin tüketilebileceği için bunun bağımlılık potansiyelini artırabileceğini belirtiyor. Ancak bu durumun tüketilen miktara bağlı olduğunu, özellikle nikotin tuzu yüzünden olmadığını da ekliyor.


Nikotin Tuzu Güvenli Mi?

Nikotin tuzlu e-likitler ile standart e-likitler arasındaki tek fark benzoik asidin varlığı olduğu için, nikotin tuzu muhtemelen serbest baz nikotinden daha az veya daha fazla güvenli değil. Dünya Sağlık Örgütünün “Kimyasal Güvenlik” konusundaki önerisine göre bireyler günde vücut ağırlıklarının kilogramı başına 5mg’dan daha fazla tüketmemelidir. Nikotin tuzunun 1ml’sinde yalnızca birkaç miligram benzoik asit bulunduğunu düşünürsek, bu elektronik sigara kullanarak alınması muhtemelen imkansız bir miktar.

Hangi Sertlikte Satın Almalısınız?

Çoğu nikotin tuzlu e-likitler piyasada 25-50mg sertlik aralığında bulunur. Eğer siz nikotin tuzlarına yeniyseniz ve sigaradan geçiş yapmadıysanız, size 20-35mg aralığında bir sertlik öneriyoruz.

Eğer çok daha fazla buhar üretimi ile birlikte daha düşük sertlikte nikotin tercih eden bir kullanıcıysanız, Mr. Salt-E gibi bazı üreticiler kullanıcılarına 3-5mg/ml gibi düşük seviyelerde nikotin tuzları sunmakta.

3-5 mg – Düşük konsantrasyonları sebebiyle sub-ohm tanklar için uygundur. Nikotin tuzları serbest baz nikotine kıyasla daha temiz ve daha az farkedilebilir tat sağlar.
20-35 mg – Nikotin tuzu standartları ile bakacak olursak, orta seviyede bir nikotin seviyesidir. 50mg kullanmak istemeyen bireyler için idealdir, ama yine de önemli bir dozda nikotin içerir. Avrupa’da alabileceğiniz en yüksek seviye 20mg’dır.
50mg+ – Maksimum nikotin dozajına ihtiyaç duyan, sigaradan yeni geçiş yapan kullanıcılar için tavsiye edilir. Sigara içmeyen bireyler veya düşük nikotin tüketen elektronik sigara kullanıcıları için önerilmez. Yalnızca düşük güçlü, ağızdan ciğere (mouth to lung – MTL) cihazları için uygundur.

Nikotin Tuzunu Kimler Kullanmalı?

Nikotin tuzu, sigara kullanan bireylerin bu alışkanlıklarını bırakmalarına yardımcı olmak için kullanabilecekleri en etkili nikotin türlerinden biridir. Daha yüksek nikotin içeriği sebebiyle, nikotin tuzları sigara içmenin etkilerini daha fazla yansıtır ve bu sebeple de kullanıcıların sigaraya olan isteğini azaltır.

Nikotin tuzlarının kullanılmasının bir diğer nedeni de JUUL, Suorin Air, Aspire Breeze ve GhoSTick gibi daha küçük ve daha düşük watt ile çalışan cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanmış olmalarıdır. Bu nedenle, hareket halindeyken son derece portatif bir cihaz istiyorsanız veya halka açık alanlarda çok yüksek miktarlarda buhar üfleyen biri olmak istemiyorsanız, nikotin tuzları daha küçük ve daha konsantre dozlarda nikotine olan isteğinizi tatmin etmenize yardımcı olacaktır.

Nikotin Tuzları İçin En Uygun Cihazlar

Nikotin tuzlarının yalnızca JUUL gibi küçük, düşük voltajlı cihazlarda kullanılmasının önemini vurgulamak istiyoruz. HİÇBİR YÜKSEK GÜÇLÜ CİHAZDA VE/VEYA SUB-OHM CİHAZINDA NİKOTİN TUZU KULLANMAYI DENEMEYİN.

Nikotin tuzu kullanmak istiyorsanız, cebinizde veya çantanızda taşıyabileceğiniz kadar küçük olan, uğraşmanız gereken ayarlamalar bulundurmayan, tüm gün kullanım için yeterli batarya ömrü ve likit kapasitesi sunan JUUL ü öneriyoruz.  

Konuşmaya Başla...
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?