RTA-RDA-RDTA-RBA Nedir? Yeniden Kurulum Yapılabilir(Rebuildable)Tank Çeşitleri

E-sigara kullanımı yeni başlayacak olanlar için göz korkutucu olabilir. RDA, RTA, RBA ve RDTA gibi birçok kısaltma yüzünden yeniden kurulum yapılabilir tanklar hakkında temel bilgileri öğrenmek bile zor gelebilir. Ancak elektronik sigara kullanımındaki diğer birçok şey gibi, bu konular da dışarıdan göründüğü kadar zor değildir.
Bu yazımızda elektronik sigara çeşitleri nelerdir?elektronik sigara çeşitlerinin özellikleri nedir?elektronik sigara çeşitleri nasıl kullanılır? gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Kısaltmalar bir şey ifade etmez, bu noktada önemli olan sizin nasıl bir elektronik sigara deneyimi yaşamak istediğiniz ve bir şeyleri tamir etmek ve istediğiniz sonuçları almak için ne kadar çaba sarf etmeye gönüllü olduğunuzdur. Bu yüzden yeniden kurum yapılabilir tankların her birinin tanımlarının, açıklamalarının, artılarının ve eksilerinin yer aldığı bu kılavuza bakarak kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.


Temel Bilgiler: RBA Nedir?

Bu gibi konularda en doğru şey olaya en baştan başlamaktır. RBA terimi ismini re-buildable atomizerin (yeniden kurum yapılabilir atomizer) baş harflerinden alır. Bu yüzden aslında tüm yeniden kurulum yapılabilir tanklar aynı zamanda RBA’dır.
Bir RBA ’nın anahtar özelliği önceden yapılmış halde bir iç atomizer olmamasıdır, yani coil ve pamuğu siz kendiniz birleştirirsiniz. Coil birçok farkı materyalden yapılabilir (genellikle Kanthal tel kullanılır).
Teknik olarak, tankı olmayan yeniden kurulum yapılabilir atomizerler de RBA sınıfındadır. Yani kullanmak için üzerinde çaba harcadığınız her coil RBA özelliğindedir. Ama pratikte çoğu insan RBA ’yı yeniden kurulum yapılabilen tanklar için kullanmaktadır.
Bu biraz kafa karıştırıcı, ancak bu yalnızca teknolojinin gelişmesiyle kullanılan jargonun da nasıl değiştiğiyle alakalıdır.

RBA: Anahtar Özellikler

Bir coili RBA olarak kurmak aslında bir devreyi kendi yaptığınız bir rezistans ile tamamlamaktır. Ateşleme tuşuna bastığınızda elektrik coile ulaşır ve coil ısınmaya başlar, bu sayede e-likit buhar haline dönüştürülür.

 Bunlar genellikle direkler üzerinde yer alır, ancak bazılarında direk olmadan da aynı işlem gerçekleşir. (Örneğin: Wotofo Conqueror)

Tüm RBA’larda tüm olayın gerçekleştiği yer kurulum alanıdır (deck). Bu alanda coillerin bağlandığı direkler bulunur ve e-likit bu alanda buharlaştırılır. Pamuk coilin içinden geçirilir ve bu sayede e-likit emilimi gerçekleşir.
Yeniden kurulum yapılabilir tank tiplerinde e-likit emilimi için farklı yollar olabilir. Örneğin bir RBA kurulum alanının altında bir tanka ihtiyaç duyarken diğer biri kurulum alanının içinde bulunduğu bir tanka ihtiyaç duyabilir. Son olarak, tüm RBA’ların ürettiği buharı ağızlığa kadar getirecek bir sistemleri vardır.


Yeniden Kurulum Yapılabilir Atomizerlerin Artıları ve Eksileri

Bu kısımda RBA’ların genel olarak en önemli artıları ve eksilerinden bahsedilecektir. Tüm bu noktalar yeniden kurulum yapılabilir tankların her bir tipi için geçerlidir.


Artılar

• Diğer hazır coillerden çok daha ucuzdur.
• Daha iyi aroma sağlar.
• Daha iyi buhar üretimi.
• Coilleri daha uzun süre kullanabilirsiniz.
• Zevkinize uyan e-sigara deneyimini kendiniz özelleştirebilirsiniz.


Eksiler

• Halihazırda kurulu olan coiller kadar basit bir kullanımı yoktur.
• Ne yaptığınızı biliyor olmanız gerekir, devlerin nasıl çalıştığı ve nasıl daha güvenli olabileceği hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
• Kullanmak için bir “moda” ihtiyacınız vardır.


RDA Nedir? Tanksız (Non-Tank) Yeniden Kurulum Yapılabilir

RDA’lar da bir tür RBA çeşididir, ancak yeniden kurulum yapılabilir tank tipinde değillerdir. “Rebuildable dripping atomizer” (yeniden kurulum yapılabilir damlatmalı atomizer) terimdeki kelimelerin baş harflerinden oluşturulmuştur. RDA’ların yalnızca “kurulum alanı” (yani deck) kısımları vardır ve e-likit beslemesi için bir tank yoktur. Bunun yerine kullanıcı ateşleme yapmadan önce pamuğa likit damlatır. Pamuktaki likit bitmeye başladığında kullanıcı tekrardan damlatma yapıp pamuğun tamamen ıslanmasını beklemelidir.


RDA: RDA’lar Nasıl Çalışır?

RDA’lar, RBA’ların en basit halidir. Çünkü tek yapmanız gereken kullanmak için coili ve pamuğu yerleştirmektir. Bir kurulum alanı kısmından ve ağızlık ile birlikte hava akımını ayarlayabileceğiniz mekanizmayı içeren üst kısımdan (top cap) oluşur.

Kurulum alanları genellikle bir pozitif direğe ve bir veya daha fazla negatif direğe sahiptir. Günümüzde iki direkli tasarımlar daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kurulum alanı üzerinde az miktardaki e-likidi tutması için de bir yüzey mevcuttur.

Coili hazırlayın, direklere bağlayın, her şeyin çalıştığını kontrol edin ve pamuğu yerleştirin, RDA’nız şimdi kullanıma hazırdır. Coil ve pamuğa e-likit damlatın, üst kısmı takın ve s-sigaranızı ateşleyin.


RDA Artıları

• Muhteşem performans. RDA’lar buhar üretmenin oldukça etkili bir yoludur. Likit doğrudan pamuğa ve coile temas eder. Bu yüzden harika bir tat ve buhar üretimi elde edilir.
• Kolaylıkla aroma değiştirilebilir. RDA kullanırken e-likit değiştirmek için tankı boşaltmak gibi bir derdiniz yoktur. İstediğiniz zaman pamuğunuzu değiştirebilirsiniz veya değiştirmeden likit bitene kadar kullanabilirsiniz.
• Makul bir fiyatları vardır. RDA’lar basit donanımlardır, bu yüzden genellikle ucuzlardır ancak daha yüksek fiyatlı malzemeler de tabii ki mevcuttur.
• Harika hava akımı seçenekleri. RDA’lar eşsiz, kompleks ve efektif hava akımı tasarımlarına sahiptir.


RDA Eksileri

• Tanklara kıyasla daha fazla işlem gerektirir. Düzenli olarak e-likit damlatmanız gerektiği için RDA kullanırken yapacak daha çok işiniz vardır.
• Sızıntı oluşmasına yatkındırlar. RDA’yı bir kenara bırakmadan önce içindeki tüm e-likidi kullanmazsanız, sızıntı sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Sonuç olarak RDA’lar uzun süreli kullanıcılar için iyi bir seçenektir, RDA’lar iyi bir performans verir ve özellikle uzun süre kullanıldıklarını düşünürsek makul fiyatlıdırlar. Olumsuz bir özellik olarak ise düzenli olarak e-likit damlatmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bu bir süre sonra canınızı sıkmaya başlayabilir, örneğin araba kullanırken damlatma işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz.


RTA Nedir?

RTA kısaltması “rebuildable tank atomizer” tanımındaki kelimelerin baş harflerinden gelir. RTA’lar RDA’lara oldukça benzer, tek farkı RTA’larda kurulum alanını çevreleyen ve e-likit sağlayan bir tank olmasıdır. Kurulum alanı bir çember tarafından sarılmıştır ancak coil ve pamuğun e-likit tarafından ıslanması için küçük açıklıklar mevcuttur. Normal e-sigara tankları gibi çalışırlar ancak farklı olarak RTA’larda coilinizi kendiniz hazırlarsınız.

RTA’lar Nasıl Çalışır?

Normal bir e-sigara tankında merkezde kurulum alanının altında iç atomizer bulunur ve merkezi tüp ağızlığa kadar uzanır. RTA’lar da aynı yolla çalışır ancak coillerinizin kurulumunu kendiniz yaparsınız.
Kurulum alanının kendisi genellikle RDA’ların kurulum alanının daha küçük versiyonudur. Temel fark coil altından gelen hava akımı kullanımı daha yaygındır çünkü havanın gelebileceği tek yer orasıdır. Diğer bir büyük fark ise pamuğu ve coili beslemek için genellikle küçük kanallar bulunur. Bu kanallar genellikle kurulum alanının yan kısımlarında bulunur.

Coilleriniz aynı yolla direklere bağlanır ve pamuk bu küçük likit kanalları yoluyla ıslanır. Kurulum alanı üst kısım (top cap) yerine küçük bir hazne ile kapatılmıştır.
Bu hazne tanka yerleştirildiğinde ve likit doldurulduğunda kanallar yoluyla e-likit pamuk tarafından emilir ve daha sonra ateşleme yapabilirsiniz.
Tüm yeniden kurulum yapılabilir tanklar içerisinde en çok RTA’lar sub-ohm işlevi görürler.


RTA Artıları

• Mükemmel performans. Neredeyse RDA’lar kadar iyi bir performans sunarlar.
• Dolum işlemi damlatma işleminden daha kolaydır. E-likidinizi doldurabileceğiniz tanklar sayesinde RTA’ların tersine daha az sıklıkla e-likit dolduracaksınız.
• Makul fiyatlıdır. RTA’lar da RDA gibi makul bir fiyata sahiptir. Gerekli olan materyaller oldukça ucuzdur.
• Araba sürerken veya başka işlerle uğraşırken daha güvenlidir. Damlatma derdiniz olmadan araba sürerken veya başka işlerinizi hallederken kullanabilirsiniz.
• Coil altındaki hava akımı. RTA’lar RDA’lar gibi yan hava akımına sahip değildir, ancak coil altındaki hava akımı tasarımı buhar ve tat üretimi için harikadır.


RTA Eksileri

• Kurulumu zordur. RTA kurulum alanları genellikle dardır, bu yüzden kurulum ve e-likit emilimi biraz uğraştırıcı olabilir.
• Performans her zaman tutarlı değildir. Eğer coillerinizi doğru yolla ıslatmazsanız bazı RTA’lardan tutarlı olmayan performanslar alabilirsiniz.
• Sızıntı sorunu yaygındır. Coil altı hava akımı yüzünden genellikle hava deliklerinden sızıntı sorunu yaşarsınız.

RTA’lar yeniden kurulum yapılabilir tanklar içinde sıradan sub-ohm tanklar gibi performansları ve fonksiyonellikleri ile dikkat çeker. Eğer kurulum aşaması size zor gelmiyorsa ve damlatmayı sevmiyorsanız, RTA sizin için iyi bir seçim olabilir.RDTA Nedir?

RDTA kısaltması “rebuildable dripping tank atomizer” tanımındaki kelimelerin baş harflerinden oluşur. İsminden de anlaşılacağı gibi RTA ve RTA’nın hibritlenmiş halidir ve genellikle “auto-drippers” (otomatik damlatıcılar) olarak adlandırılırlar.


RDTA: RDTA’lar Nasıl Çalışır?

RDTA’lar RTA’lara çok benzer bir şekilde çalışır ancak e-likidi pamuğa ve coillere manuel olarak ulaştırmanızı sağlayan bir sistemleri mevcuttur. Örneğin, ağızlık aşağı bastırılarak kurulum alanına e-likit pompalayan bir piston görevi görebilir. Yani bir açıdan RDA gibi çalışabilirler ancak damlatma işlemi biraz otomatikleştirilmiş bir sistem ile değiştirilmiştir.
Bu tip yeniden kurulum yapılabilir tanklarla ilgili tek sorun istikrarlı bir şekilde çalışmamalarıdır. Piston veya hareket eden diğer parçalar içeren karışık tasarımları sık sık kötü sonuçlar verir. Bu yüzden bu günlerde etrafınızda geleneksel stilde RDTA görmeniz çok zordur.

Günümüzde RDTA tanımının hala kullanılmasının sebebi karşılığının biraz değişmiş olmasıdır. Çoğu durumda sadece Genesis-stili atomizerlerin geliştirilmiş versiyonları olarak karşımıza çıkarlar.
Bunlar RTA’lara oldukça benzer ancak farklı olan kısım kurulum alanı tankın üzerindedir ve e-likit yukarı doğru ilerler. Pratikte çoğu RDTA’da kurulum alanında delikler bulunur ve cihazı eğerek “auto-drip” işlemini kendini gerçekleştirirsiniz.


RDTA Artıları

• Genellikle iyi bir performans gösterirler. Orijinal tasarımları biraz gelişigüzel olabilir, ancak modern stildeki tüm RDTA’lar iyi bir performans gösterir.
• RTA’ların kurulumundan daha kolaydır. RDTA’lar genellikle RDA’lara benzer bir kurulum alanına sahiptir, bu yüzden kurulumları RTA’lara kıyasla daha kolaydır.
• RDA’lara göre daha kolay şekilde doldurulabilir. RDTA’lar üst kısmı kaldırmanıza gerek kalmadan damlatmaya benzer bir kullanım sunar.


RDTA Eksileri

• Gerçek RDTA’ları bulmak zordur. Orijinal stildeki RDTA’lar her zaman iyi çalışmaz ve iyi çalışanlarını bulmak zordur.
• Yer çekimi sizin aleyhinize çalışır. Modern stildeki RDTA’ların tankları kurulum alanı altında yer alır, bu sebeple likit emilim olayında yer çekimi aleyhinize çalışır.
• Eski tasarımlarda birçok sorunla karşılaşılabilir. Daha karmaşık sistemler kullanımda daha fazla soruna yol açar.

Gerçek RDTA’lara günümüzde kolay rastlanmıyor çünkü kullanıcılar RDTA’lardan umduğu performansı bulamamaktadır. Yeni tasarımlar gerçekten iyi performans gösterir ancak onlar da orijinal RDTA’lardan çok Genesis-stili RBA’lara benzer.


Genesis-Stili RBA Nedir?

Yeniden kurulum yapılabilir tank çeşitlerinin neredeyse hepsi örtüşen tasarım ve fonksiyonlara sahiptir. En büyük örtüşme RDTA’lar ve Genesis-stili cihazlar arasındadır. Bu yüzden üreticiler artık modern Genesis-stili cihazlara RDTA demektedir.
Genesis-stilindeki cihazlar tank üzerindeki kurulum alanları ile bir RTA özelliğindedir ve kurulum alanında emilim için delikler bulunur. Bu tip yeniden kurulum yapılabilir tankların tanımlayıcı özelliği çoğunun paslanmaz çelik ağ ile kullanılmasıdır.


Genesis-Stili RBA’lar Nasıl Çalışır?

Eski stil Genesis RBA’ların tümü benzer bir tasarıma sahiptir. Üst kurulum alanında coilinizi kolayca sıkıştırabileceğiniz silindirik başlı ayar cıvatası içeren merkezi bir direk ve kurulum alanı üzerinde bir temas noktası bulunur. Ayrıca kurulum alanının kendisinde de emilim için birkaç delik mevcuttur. Bazıları ek olarak negatif direğe sahip olabilir ancak kurulum alanı üzerindeki temas noktalarının kullanımı daha yaygındır.

Tasarımı dolayısıyla, kullanıcılar klasik Genesis-stili RBA’lar için dikey coil kurulumu yaparlar. Coil doğrudan paslanmaz çelik ağ etrafına sarılır. Bu kurulum şeklinde ortaya çıkan yaygın bir sorun kısa devredir. Deneyimli kullanıcılar bu sorunu birkaç yolla çözebilir ancak genel olarak RDA’ların ve diğer tip yeniden kurulum yapılabilir tankların neden daha popüler olduğunun cevabı da burada gizlidir.

Modern Genesis-stili RBA’lar geleneksel olanlarla birçok ortak özellik gösterir, ancak daha kullanıcı dostu bir yapıdadırlar. Geekvape Avocado gibi cihazlar altındaki tank kısmı ile birlikte bir RDA kurulum alanı olarak tanımlanabilir. Çoğu iki direkli tasarım kullanır ve birden fazla coil kurulumu için birden fazla delik bulundururlar.

Geleneksel stildekilerin aksine, modern tasarımda kurulum alanındaki delikler yatay coil kurulumu ile çalışabilecek şekilde yerleştirilmiştir. Hem pamuğunuzu kurulum alanındaki deliklere değecek şekilde kurabilirsiniz, hem de tank içinde aşağı doğru sarkıtarak doğrudan e-likit ile temas etmesini sağlayabilirsiniz.


Genesis-Stili RBA Artıları

• Kolay kurulum. Üst kurulum alanı özelliği sayesinde özellikle modern tasarıma sahip Genesis-stili cihazlarda RDA kadar kolay bir kurulum yapabilirsiniz.
• Modern stillerde mükemmel performans. Modern tasarıma sahip çoğu Genesis-stili cihaz RDA’lar kadar iyi bir performans gösterir. Ancak eski tip olanlarının performansları pek de tutarlı değildir.
• RTA’lara kıyasla emilim daha kolay gerçekleşir. Genesis-stili cihazlarda emilim kurulumu daha kolay olduğu için çeşitli yollarla daha sağlıklı bir performans elde edebilirsiniz.
• Çoğu RDA olarak da kullanılabilir. Eğer tankı doldurmak istemiyorsanız bunu yapmak zorunda değilsiniz. Genesis-stili cihazlar aynı zamanda RDA olarak da işlev görebilir. Bunu özellikle Aspire Quad Flex’te rahatlıkla görebilirsiniz.


Genesis-Stili RBA Eksileri

• Eski stil tasarımlarda çok sayıda sorun mevcuttur. Klasik Genesis-stili RBA’lardaki silindirik başlı ayar vidası sinir bozucudur, ancak paslanmaz çelik ağ kısmı en sinir bozucu kısmıdır.
• Emilim işleminde yerçekimi size karşıdır. Yerçekimi e-likit emilimi sırasında sizin aleyhinizedir. Bu yüzden tam ıslanmamış bir pamuk size “dry hit” yaşatabilir.

Genesis-stili RBA’lar her zaman harika performans gösteren cihazlar olmadılar ancak yeni stilde olanlar piyasada yer alan en iyi yeniden kurulum yapılabilir cihazlardan biridir. Performansları tıpkı RDA’lar gibi çok iyidir ancak bununla birlikte kullanımları da daha kolaydır.


Kayfun-Stili RTA Nedir?

Kayfun piyasaya ilk çıktığında gerçek bir oyun değiştiriciydi ve bunun sebebini anlamak çok da zor değil. Yeniden kurulum yapılabilir tankların çoğu aslında tarihlerini belli ölçüde Kayfun’a borçludur. Bu yüzden Kayfun’un çoğu modern RTA’ya benzer oluşu da bir sürpriz değildir. Kayfun ilk kez piyasaya çıktığında çoğu kullanıcıya yeniden kurulum yapılabilir tankların sunduğu kolaylığı ve harika performansı sunmuştur. RTA’lar gibi, Kayfun-stili tanklar da tankın alt kısmında bir kurulum alanına sahiptir. Bu tasarım özellikle tek coil kurulumu için uygundur. Çoğu RTA’da olduğu gibi bir çember ile kapatılmıştır ve e-likidin coile ulaşmasını sağlayan iki kanal bulunur. Yine çoğu RTA’da olduğu gibi bu da tank ile çevrelenmiştir.


Kayfun-Stili RBA’lar Nasıl Çalışır?

Kayfun-stili RTA’lar sıradan RTA’lar gibi çalışır: coilinizi iki direğe bağlayıp büyük, coil altındaki hava akımı kısmına yerleştirin ve pamuğu ekleyin. Daha sonra hazneyi ve tankı yerleştirin, e-likit dolumu yapıp kullanın. Kayfun gerçekten de RTA’lara oldukça benzer bir yapıdadır, bu yüzden kendi başlarına bir yeniden kurulum yapılabilir tank olarak görülmezler. Bu yazıda bahsetmemizin sebebi de RBA’ların gelişiminde önemli bir katkıya sahip olduklarıdır.


Kayfun-Stili RTA Artıları

• Harika tat. Kayfun buhar üretimi söz konusu olduğunda biraz eksik hissettirebilir ancak tat konusunda mükemmel bir performans sunar.
• Kurulumu Kolay. Kayfun-stili RBA’larda kurulum alanı geniş ve iyi tasarımlıdır. Modern cihazlar genellikle daha iyi bir performans gösterir ama Kayfun yine de harikadır.
• İyi emilim. Kayfun’un kurulumu sayesinde emilim olayı oldukça kolay gerçekleşir. Alışmak biraz zaman alabilir ama daha sonra rahatça keyfini çıkarabilirsiniz.
• Ağızdan ciğere çekiş yapan kullanıcılar için mükemmeldir. Ağızdan ciğere çekişler için bugünlerde çok seçenek mevcut değil, ancak Kayfun bunun için idealdir.


Kayfun-Stili RTA’nın Eksileri

• Miadını doldurmuştur. Kayfun ilk çıktığı zamanlarda harikaydı ancak özellikle günümüzde yüksek buhar üretimi yaygın olduğundan piyasada bu konuda çok daha iyi cihazlar tercih ediliyor.
• Birden fazla coilli kurulumları desteklemez. Zamanın gerisinde kaldığının diğer bir göstergesi olarak Kayfun yalnızda tek coilli kurulumları destekler.
• Hava akımı daha iyi olabilirdi. Kayfun’un buhar üretimi konusunda iyi olmamasının bir nedeni de hava akımının yetersiz olması. Kayfun’un hava akımı modern tankların çok daha gerisinde kalıyor.
• Bulunması zor. Orijinal ve daha eski modellerinin günümüzde bulunması oldukça zordur.

Kayfun-stili RTA’ların parlak zamanları olduğu doğru, yeni modellere kıyasla geride kalmalarına rağmen hala iş görecek kadar iyiler. Eğer ağızdan ciğere çekiş yapan ve buhar yerine kaliteli aroma isteyen biriyseniz nostalji yapıp bunlardan birini kullanabilirsiniz.

Sonuç: Yeniden Kurulum Yapılabilir Tankların Örtüşen Versiyonları Bu yazıdan çıkaracağımız sonuç, tüm yeniden kurulum yapılabilir tank tiplerinin hepsinin ortak bir paydada birleştiği ve benzer yollarla çalıştıklarıdır. Farklı tipteki cihazların tabii ki birbirinden farklı avantajları ve dezavantajları vardır, ancak bütün olarak bakıldığında herhangi bir RBA tipi cihazın daha düşük fiyatta çok daha iyi performans gösterdiği ortadadır. Eğer coil kurulumları yapmaktan memnunsanız ve her zaman en iyi performansı istiyorsanız, yeniden kurulum yapılabilir atomizerler sizin için en iyi seçenektir.

Konuşmaya Başla...
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?