E-Likit Göze Kaçarsa Yada İçilirse Ne Olur

Elektronik sigara likitler ağız yoluyla içilemeyen sıvılardır, içerisinde bulunan nikotin her ne kadar seyreltilmiş olsa da (saf nikotin diğer maddelerle karışım ile dozajı düşürülmektedir) sıvı olarak tüketildiğinde vücuda yan etkisi olabilecek bir üründür.
Elektronik sigara likit içerisinde bulunan maddeler bildiğiniz gibi gliserin aroma ve nikotindir.
Bu üç maddenin ikisi gıda sektöründe sıkça kullanılan ürünlerdir. Gliserin pasta gofret ve çikolata sektöründe sıkça kullanılan bir maddedir. Diğer madde olan vg yada pg bazlı aromalarda gıda sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Elektronik sigara likitin yanlışlıkla içilmesi durumunda size zarar verecek madde nikotindir. Eğer yüksek dozajda yani mili gram (mg) yüksek nikotinli sıvı olarak içilmesi durumunda belirtileri şu şekilde olacaktır.

-Kan basıncının, kalp hızının, kan şekerinin de artış
-Çarpıntı, bulantı, ateş, kusma, ishal
-Baş ağrısı
-Solunum yavaşlaması
-Halsizlik
-Soğuk terleme
-Çırpınma nöbetleri

Yanlışlıkla içerisinde nikotin bulunan e sıvıları içen kişiler hastaneye götürülmedir. Ancak uygulanacak ilk yardım önlemleri aşağıdaki şekildedir.

– ilk olarak kişi temiz havaya çıkarılmalıdır.
– Kalp çarpıntısı ve diğer etkiler ortaya çıktığı için kişi sakin tutulmamalıdır.
– Yüzü su ile yıkanarak kişi rahatlatılmalıdır.

Elektronik Sigara Likitin Göze Kaçması-Göze Gelmesi

Elektronik sigara likit şişeleri göz damlası şişelerine çok benzemektedir. Bu nedenle ilaç dolaplarından oldukça uzak yerde tutulmalıdır.
Elektronik sigara likit içerisinde bulunan aroma nbase ve nikotin cildinize zarar verecek bir potansiyel içermese de göz ve çevresinden uzak tutulmalıdır. Yanlışlıkla gözüne e-likit sıvısı kaçması durumunda gözünüzde kızarma batma farklı renkler görme (kımızı sarı yeşil noktalar) ve benzeri sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Elektronik sigara likitin gözünüze kaçması durumunda ilk yardım önlemleri olarak aşağıdakileri uygulayabilirsiniz. Daha sonra acilen bir göz doktoruna gitmelisiniz.

– Gözünüzü bol su ile yıkayınız.
– Gözünüzü bol su içerisinde hareket ettirerek tamamen temizlenmesini sağlayınız.

Konuşmaya Başla...
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?