Elektronik Sigara Terimleri Sözlüğü

AG – Sulu Gliserin

AG, PG’ye (Propilen Glikol) benzer bir viskozite sağlamak için deiyonize su kullanılarak inceltilmiş ve kendi sıvınızı karıştırırken bir seyreltici olarak kullanılan farmasötik sınıf VG’dir (Bitkisel Gliserin). AG, PG’den daha fazla buhar üretir ve karışıma biraz tatlılık katar.

Analog

Gazeteler geleneksel tütün sigaralarına verdikleri bir terimdir.

Atomizer

E-cig’in e-sıvıyı ısıtan ve buhara dönüştüren kısmına verilen genel bir terim. Atomizer hakkında tüm bilimeyenleri sizler için anlattık, Atomizer Sıkça Sorulan Sorular yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Atomizer Başlığı

Isıtma bobinlerini ve fitilleme malzemesini barındıran birim. Cihaza bağlı olarak 1 ila 6 hafta arasında değiştirilmesi gereken sarf malzemesi.

Ayarlanabilir Hava Akışı

Kullanıcı nefes alırken tanka hava akışını ayarlayan bir vida veya kadran, hem buhar miktarını hem de aromayı etkiler.

AWG – American Wire Gauge

American Wire Gauge, Kuzey Amerika’da kullanılan standart bir tel ölçüsüdür, oysa Avrupa’da telin çapı milimetre cinsinden ifade edilir. Rezistans teli, ısıtma bobinleri yapmak için kullanılır. Teller hakkında tüm cevapları bulabileceğiniz E-Sigara Tel Çeşitleri Hangi Teli Kullanmalıyım yazımızı mutlaka okuyun.

Bağlantı PINI

Genellikle bataryadan gelen pozitif beslemedir, sabitlenebilir veya yaylanabilir ve atomizer kafasının pozitif pimi ile temas eder.

Batarya

Bir pil, atomizere güç sağlar ve pilin yerleşik olduğu entegre bir pil birimi veya şarj etmek veya değiştirmek için e-sigaradan çıkarılabilen çıkarılabilir bir pil olabilir. Bataryalar hakkında merak ettiğiniz tüm cevapları Mod Batarya Sıkça Sorulan Sorular adlı yazımızda bulabilirsiniz, okumanızı tavsiye ederiz.

BDC – Alt Çift Bobin

Bu atomizer kafasının bir tankın tabanına monte edilmiş iki bobini vardır. Konum, ısıtma bobinlerinin sürekli olarak e-sıvıya daldırılması anlamına gelir, bu da bobinlerin aşırı ısınmasını önler. İkili bobin, yüksek performans ve dayanıklılık sağlayan yükü yayan paralel olarak iki bobini ifade eder.

Burning-Yakmak

Yeterli e-sıvı olmadan bobin çok ısınırsa oluşur. Bazı durumlarda, hoş olmayan buruk bir tat vererek fitilleme malzemesini yakabilir. Bir bobin yandığında normal performansa geri dönmesi olası değildir ve genellikle değiştirilmesi gerekir.

Bobin

Bu, bir ısıtma elemanı görevi gören ve Atomizer Başlığında bulunan bir tel bobinidir.

DDA – Direct Drip Atomizer

E-likit tankı olmayan ve bir Damla Ucu ile düzenli olarak e-likit doldurulmasını gerektiren bir atomizerdir.

Drip Tip- Ağızlık

Direct Drip Atomizer’ın bobinini yenilemek için e-sıvı damlatabileceğiniz geniş çaplı bir ağızlıktır.

Dry Hit-Kuru Vuruş

E-sıvı eksikliğinden dolayı emici malzeme kuru ise veya kurumuşsa oluşur.

Direct to Loung – Ciğer Çekim

Doğrudan – Akciğer solunumu , buharı önce ağzınızda tutmadan doğrudan ciğerlerinize soluduğunuz zamandır. Neredeyse sadece dudaklarınızı büzerken derin bir nefes almak gibi.Sub ohm coil / atomizer ve güçlü bir batarya gereklidir.

E-cig / E-sigara-Vape

Elektronik sigarayı kısaltmak için sıklıkla kullanılan kelimeler.

Elektronik Sigara

Elektronik sigara likit adı verilen sıvıyı (gliserin aroma nikotin) buharaştıran sistem. Elektronik sigaraya yeni başlayanların tüm sorularını Elektronik Sigara Sıkça Sorulan Sorular adlı sayfamızda yanıtladık.

E-likit

Elektronik sigaralarda kullanılan sıvıyı tanımlamak için kullanılan terim. Nikotinli veya nikotinsiz, birçok güç ve tatta gelebilir ve önceden karıştırılmış veya kendi karışımınızı karıştırabilir. Elektronik sigara likit hakkında tüm gerekli bilgiler adlı yazımızda mevcuttur, Likit Dolum Sıvısı Sıkça Sorulan Sorular göz atmanızı tavsiye ederiz.

Fitil Malzemesi

Normalde, e-sıvıyı eşit şekilde emerken tam aroma ve buhar üretimi sağlayan pamuktan oluşur. Bazı eski e-çiğ modellerinde silika fitil daha az kullanılır.

ICR

Li-ion Kobalt Yuvarlak hücre, bir pilin kimyasal yapısını ifade eder. ICR’ler yüksek kapasite derecesine (mAh) sahip olabilir, ancak bir IMR’den daha düşük bir akım sağlayabilir. 1.0Ω veya üzeri dirençli atomizörler için ICR piller önerilir.

IMR

Li-ion Manganez Yuvarlak hücre, bir pilin kimyasal yapısını ifade eder. IMR’ler genellikle daha düşük bir kapasite derecesine (mAh) sahiptir, ancak bir ICR’den daha yüksek bir akım sağlar. 1.0Ω altında dirençli atomizörler için IMR piller önerilir.

Japon pamuğu

Japon pamuğu, üretiminde hiçbir kimyasal veya ağartıcı kullanmayan ve iyi e-sıvı tutma özelliklerine sahip ancak yüksek sıcaklıklarda yanabilen doğal bir emici malzemedir. Detyalı olarak emici maddeler hakkında bilgi edinmek isterseniz Atomizerde Kullanılan Emici Maddeler yazımıza mutlaka göz atınız.

Kalem tarzı-Vape Pen

Kaleme benzeyen, tüp benzeri bir e-sigara olan ‘vape pen’ olarak da anılır. Genellikle ayarlanacak ayarların olmaması, kullanımlarını kolaylaştırır ve ilk e-sigaraları ideal hale getirir.

Kanthal

Kanthal (FeCrAl), demir, krom ve alüminyum içeren bir tel alaşımıdır. Isıtıcı serpantin yapımında kullanılır.

Kartuş

Genellikle sigara benzeri cihazlarda veya kapsül e-ciglerde bulunan e-sıvıyı tutan lifi içeren ağızlık parçası.

mA

Miliamper, akımı ölçmek için kullanılan bir birimdir ve bir Amp’nin binde birine eşittir. 1000mA = 1A. Bu, pil şarj akımı için geçerlidir, miliamper ne kadar yüksekse, pil o kadar hızlı şarj olur. Şarj hızı asla pilin mAh değerinden yüksek olmamalıdır.

mAh

Zaman içindeki elektrik gücünü ölçmek için bir birim. mAh, genellikle bir pilin bir seferde depolayabileceği toplam enerji miktarını tanımlamak için kullanılır.

Mekanik Mod

“Mod”, orijinal olarak “Değiştirilmiş” anlamına geliyordu ve el fenerleri veya pastil kutuları gibi dönüştürülmüş ev eşyalarını kullanan el yapımı bileşenlere / cihazlara atıfta bulunuyordu. Mekanik modların elektronik anahtarları, düzenleyicileri veya çipleri yoktur ve çalışması için mekanik bağlantılara güvenir.

Mg

Gramın binde biridir. Genelde, niktoin oranını belirletmek için e-likit yada salt likit şişleri üzerinde kullanılır.

Mikro USB

Modern elektronik sigaraların çoğu, pili şarj etmek için bir Mikro USB bağlantı noktasına sahiptir.

Mixing-Karıştırma

Karıştırma, bir veya daha fazla aromalı e-sıvının birbiriyle karıştırılması anlamına gelebilir. Gelişmiş karıştırma, bir seyreltici çözeltisinin konsantre tatlandırıcı ile karıştırılmasını ve nikotin içeren veya içermeyen bir çözeltinin karıştırılmasını içerebilir.

ML

Bir mililitre (yani bir araya getirilmiş mili ve litre ) çok küçük bir sıvı miktarıdır. Yaklaşık var. Bir ml’ye 20 damla. E-sigaralarda tankın kapasitesini ve e-likit satış hacmini belirtmek için kullanılır.

MTL (Sigara İçim)

Sigara içim hazzı veren içim kullanılacak teknik ekipmanı ifade eder. Mouth To Lung kısaltmasıdır. Ağızdan ciğere anlamındadır. Sigara içimi sağlamak için, atomizer tankınızın hava akışı, coil ohm ve ağızlık yapısı çok önemlidir.

Ni (Nikel)

Nikel tel, ısıtma bobinleri yapmak için kullanılan düşük dirençli bir teldir ve VT (Değişken Sıcaklık) cihazları ile kullanılabilir. Direnç ve sıcaklık arasında doğrusal bir ilişki olduğu için saf nikel kullanılır. Coil ısındıkça direnç değişir ve elektronik sigaranın işleme çipine yerleştirilen algoritma ölçtüğü dirençten sıcaklığı belirleyebilir.Teller hakkında tüm cevapları bulabileceğiniz E-Sigara Tel Çeşitleri Hangi Teli Kullanmalıyım yazımızı mutlaka okuyun.

Nikrom

Nikrom, ısıtma bobinleri yapmak için kullanılan popüler bir direnç telidir, bir nikel / krom alaşımıdır. Teller hakkında tüm cevapları bulabileceğiniz E-Sigara Tel Çeşitleri Hangi Teli Kullanmalıyım yazımızı mutlaka okuyun.

Ohm (Ω)

Ohm, elektrik direncinin SI birimidir ve Ohm Yasasını yaratan Alman fizikçi Georg Simon Ohm’un adını almıştır. Atomizer başlıklarında ise ısıtma bobininin direnç ölçümünü sayısal bir değer olarak gösterir. Örneğin 1.8ohm.

PG – Propilen Glikol

PG (Propilen Glikol) farmasötik sınıftır ve kendi sıvınızı karıştırırken seyreltici olarak kullanılır. PG, VG’den daha az buhar üretir ve tatlara berraklık katar. Detaylı bilgi için PG VG Likit Nedir Nasıl Kullanılır yazımıza bakabilirsiniz.

Pilinth-Süpürgelik

Bir e-sigara pilinin dış dişinde, ünitenin estetik görünümünü düzene koymak ve düz tabanlı bir tanka stabilite eklemek için kullanılan dekoratif bir metal yaka.

RCS – Yedek Bobin Sistemi

Bobin doğal ömrünün sonuna geldiğinde atomizer başlığının değiştirilebilir olmasını ifade eder.

Salt Likit

Nikotin tuzu adı verilen tütün yaprağında doğal olarak oluşan özel bir nikotin türünden yapılan, serbest baz nikotine göre çok daha etklili olan bir nikotin üretilen likit türüdür. Genellikle Pod elektronik sigaralarda kullanılır. Konu hakkında detaylı bilgi edinmeden kullanmayınız ve Nikotin Tuzu (Nicotine Salt) Nedir Nasıl Kullanılır yazımızı okuyunuz.

Seyreltici

Seyrelticiler, e-sıvı karışımlarınızı seyreltmek için kullanılan sıvılardır. Ana seyrelticiler PG ve VG’dir ve farklı oranlarda karıştırılarak e-sıvının vaping özelliklerini değiştirebilir.

Sub-Ohm/Alt Ohm

1,0Ω’den daha düşük elektrik direncine sahip ısıtma bobinlerini ifade eder.

Tank

Bataryaya bağlanan, atomizeri ve e-likiti barındıran ve üzerinde çıkarılabilir veya takılı bir ağızlık bulunan bir e-sigaranın tepesi.  Atomizer Sıkça Sorulan Sorular yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Throat Hit – Boğaz Vuruşu

Boğaz vuruşu, boğazın arkasındaki nikotin hissidir.

Ti (Titanyum)

Titanyum tel, ısıtma bobinleri yapmak için kullanılan düşük dirençli bir teldir ve VT (Değişken Sıcaklık) cihazları ile kullanılabilir. Direnç ve sıcaklık arasında doğrusal bir ilişki olduğu için saf titanyum kullanılır. Coil ısındıkça direnç değişir ve elektronik sigaranın işleme çipine yerleştirilen algoritma ölçtüğü dirençten sıcaklığı belirleyebilir.Teller hakkında tüm cevapları bulabileceğiniz E-Sigara Tel Çeşitleri Hangi Teli Kullanmalıyım yazımızı mutlaka okuyun.

Vape Pod

Atomizer kafasını ve e-sıvıyı barındıran tek kullanımlık ‘kapalı sistem’ kartuş / bölmeye sahip yerleşik bir pilden oluşan, kullanımı kolay, hepsi bir arada bir vaping cihazı. 

VG – Bitkisel Gliserin

Totally Wicked’s Vegetable Glycerine, farmasötik sınıf VG’dir (Bitkisel Gliserin). Kendi sıvınızı karıştırırken seyreltici olarak kullanılır. VG, PG’den daha fazla buhar üretir ve karışıma biraz tatlılık katar.  Detaylı bilgi için PG VG Likit Nedir Nasıl Kullanılır yazımıza bakabilirsiniz.

VV / VW / VT / Değişken Gerilim / Değişken Watt / Değişken Sıcaklık

Bu ortak terimler, vaping cihazlarının atıfta bulunduğu, Değişken Voltaj (VV), Değişken Watt (VW) ve Değişken Sıcaklık (VT) olan çıktı ölçümlerini ifade eder. Değişken Voltaj, atomizörden itilen elektromotor kuvvetini ifade ederken, Değişken Watt, bu kuvvet tarafından üretilen gücü ifade eder. Basitçe söylemek gerekirse, Değişken Watt cihazı, atomizer direncini tespit eder ve istenen çıkışı sağlamak için doğru voltajı seçerken, Değişken Voltaj cihazı, atomizer direncine bakılmaksızın seçilen çıkışı sağlar. Değişken Sıcaklık kontrollü cihazlar, atomizer bobininin ulaşabileceği Celcius veya Fahrenheit cinsinden maksimum sıcaklığı önceden ayarlamanıza olanak tanır.

510

Bu, vida dişi kesimine atıfta bulunur ve bileşenlerin çapraz uyumluluğuna yardımcı olan, e-sigaralarda kullanılan en yaygın diş modelidir. Ayrıca, ağızlıkların uyumluluğuna ve tankın üst kısmındaki bağlantıya atıfta bulunmak için kullanılır.

510 Ağızlık

Çeşitli renk ve stillerde mevcut olan 510 uyumlu ağızlı tanklar, kişiselleştirme ve kişiselleştirmeye izin veren başka bir 510 ağızlık ile değiştirme özelliğine sahiptir.

Konuşmaya Başla...
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?