E-Likit Dolum Sıvısı Sıkça Sorulan Sorular

Elektronik sigarada kullanılan elektronik sigara likit içeriği aşağıdaki maddelerden oluşur:

Baz(base), e-likidin 80% – 90%’ını oluşturur, propilen glikol ve bitkisel gliserinin bir araya getirilmesi ile oluşur. İki bileşen de düşük sıcaklıklarda harekete geçme eğilimindedir.

Propilen glikol (PG), iyi bir buhar veren ve düşük ışık sıcaklığına sahip tatlandırıcılardan meydana gelir. Aromaları kusursuz bir şekilde güçlendirerek tatlarını geliştirme işlevi görür. Karışımı akıcı hale getirir ve nikotin ile birleştirir, ayrıca boğaza vuruşu sağlar. Kullanıcılar tarafından hissedilen bu boğaza vuruş hissi, buharın geçişi sırasında yutağın kasılması ile gerçekleşir. PG kozmetik, medikal ve gıda endüstrilerinde kullanılır.

Bitkisel gliserin (VG) de tatlandırıcılardan meydana gelir, çok yoğun bir buhar üretir. Çok hafif derecede tatlı olan bir yapısı vardır. Bitkisel gliserin çeşitli gıda ürünlerinde doğal olarak bulunan ve doğru miktarda kullanıldığında hiçbir zararı bulunmayan bir maddedir.

Demineralize(minerali giderilmiş) su(0 – 5% arasında) bitkisel gliserinin yoğun yapısını seyreltmek için kullanılır. Etil alkol(0 – 5% arasında) seyreltici olarak kullanılır ve boğaza vuruş konusunda yardımcıdır. Ayrıca tadın size homojen bir şekilde gelmesini sağlar. Alkol ağzınızda bir yumuşaklık hissi oluşturur.
Su ve alkol karışımı toplam karışımın 5%’ini nadiren geçer.

Aroma tatlandırıcıları e-likit içerisinde 3-15% arasında bulunur. Aroma e-likide tat verir, bu tatlandırıcı doğal aromatik, sentetik veya ikisinin karışımından yapılmış olabilir. Bir meyve, bir içki, bir gurme veya karışık bir kokteyl aromasından esinlenerek üretilmiş e-likitler ile arzuladığınız tadı üretebilirsiniz.

Bununla birlikte, tütün yapraklarından elde edilen nikotin de saf likit formundadır. Zayıf bir dozdayken Alkaloid özellik gösterir, uyarıcı etkiye sahiptir ve vücutta organizmalar tarafından çabucak yok edilir. Nikotin yoğunluğu tercihinize göre 0-18mg/ml arasında olabilir.

 

PROPİLEN GLİKOL / BİTKİSEL GLİSERİN ORANI (PG/VG)

 

Propilen glikol ve bitkisel gliserin, buhar üretme amacıyla kullanılan maddelerdir. Likitler düşük sıcaklık etkisi ile harekete geçer ve ortaya sigara dumanı şeklinde bir buhar çıkarır. E-likitler, belli oranda birleştirilmiş bitkisel gliserin ve propilen glikol içeren bazdan(base) hazırlanır. Tamamen bitkisel gliserinden veya tamamen propilen glikolden oluşan bazlar bulmanız mümkündür. Bazı sağlık sebepleri veya üretilmek istenen buhar miktarına göre tercihler değişebilir.

Propilen Glikol Oranı Yüksek E-likitler: 80% PG / 20% VG ve 70%PG / 30% VG. Bu akışkan likitler boğaza önemli bir vuruş ve tatmin edici miktarda bir buhar sağlar. Bu karışım buhar eksikliğini telafi etmek ve bitkisel gliserinin eklenmesi ile propilen glikolün dehidrasyonu açısından uygundur. Bu baz şekli yeni başlayanlar için mükemmeldir.

50% PG / 50% VG ve 60%PG / 40% VG Orana Sahip E-likitler: Bize göre en iyi seçim iki bileşeni de yakın oranlarda karıştırmaktır. Aromaların iyi geçişi, tatmin edici bir boğaza vuruş, cömert bir buhar ve düşük viskozite. (atomizerinizin çabuk kirlenmesini engeller)

50% PG / 50% VG ve 60%PG / 40% VG Orana Sahip E-likitler. Gliserin yüksek miktarda buhar üretimi için önemlidir. İçerisinde propilen glikol bulunmayan bir e-likit ile üretilen buhar daha yoğundur ve havada daha uzun süre yayılma eğilimdedir. VG’den oluşan likitler ayrıca tatlı bir aromaya ve boğaz vuruşuna sahiptir. Bu tarz likitler ayrıca yüksek güç ile birlikte sub-ohm kullanıcıları için mükemmeldir. PG oranı yüksek likitlere göre daha yapışkan bir yapıdadırlar, bu sebeple kolay kirlenmeyen ve coile uygun miktarda likidi sağlayabilecek atomizerler kullanılması gerekir. Ayrıca VG likit 250 santigrat derecenin üzerinde ısıtıldığında normal sigaranın dumanında bulunan, toksik ve kanserojen olabilen akrolein maddesi üretilir.

100% PG E-Likit: VG likidin aksine, propilen glikol aroma için mükemmeldir. Nikotin ile ilgilidir ve iyi bir boğaza vuruş sunar. Ancak oluşturulan buhar VG’ye göre azdır.

Bitkisel Gliserin = Yoğun ve Bol Buhar, Sınırlı Boğaza Vuruş, Aroma Değişikliği.
Propilen Glikol = Değişken ve Yeterli Miktarda Buhar, Önemli Boğaza Vuruş.

NİKOTİNİN E-LİKİT İÇERİSİNDEKİ ROLÜ

Çekiş yaptığınızda gerçekleşen boğaza vuruş, nikotin seviyesi ile doğrudan bağlantılıdır. Daha yüksek bir nikotin dozajı, boğazınızdaki hissi kuvvetlendirir. Bunun tersi olarak nikotin yokluğu durumunda boğazınızda herhangi bir his oluşmaz. Elektronik sigara likit içerisindeki nikotin oranı, tütün sigarası kullanırken gerçekleşen bu boğaza vuruş açısından önemli bir faktördür. İlk birkaç gün için nikotin eksikliği hissedebilirsiniz: Tütün sigarası kullanıldığında kanda kalıcı olarak yeterli miktarda nikotin bulunur. Elektronik sigarada içinize çektiğiniz nikotin, normal sigaradakinden 5-10 kat arasında daha azdır. Buna alışmanız zaman alır, bu yüzden ilk birkaç gün cihazınızı çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız sakın endişelenmeyin. Zamanla tüketiminiz düzenli bir hal alacak. Aslında, nikotinin sınırlı bir bağımlılık yapıcı özelliği vardır. Sigara dumanındaki diğer kimyasallar ile birleştiğinde daha güçlü bir bağımlılık hissi yaratır.

DOZAJ SEÇİMİ ÜZERİNE TAVSİYE

Doğru nikotin dozajını seçmek için aşağıda yer alan rehbere bir göz atın.

Eğer nikotine güçlü bir şekilde bağımlıysanız, size nikotin oranı 16-18mg/ml arasında değişen e-likitleri öneriyoruz. Bu likitler ile güçlü, değişken voltaj ayarına sahip elektronik sigaraları kullanarak buhar miktarını ve boğaza vuruş hissini artırabilirsiniz. Eğer nikotine orta derecede bağımlıysanız, size nikotin oranı 11-12mg/ml arasında değişen e-likitleri öneriyoruz. Gerektiği durumlarda nikotin oranını artırmayı deneyebilirsiniz. Eğer nikotine az derecede bağımlıysanız, size nikotin oranı 6mg/ml olan e-likitleri öneriyoruz. Gerektiği durumlarda nikotin oranını artırmayı deneyebilirsiniz. Eğer nikotine bağımlı değilseniz size nikotin içermeyen e-likitleri öneriyoruz. Gerektiği durumlarda nikotin oranını artırmayı deneyebilirsiniz.

NİKOTİN VE NİKOTİNİN VÜCUDA ETKİSİ

Nikotin düşük dozajda bir alkoloit uyarıcıdır, vücut tarafından hızlı parçalanır ancak fazlasıyla toksiktir ve düzenli kullanım sonrasında bağımlılık yaratabilir. Eğer sigara kullanmayan, hamile veya emziren, kalp ve damar hastalıklarına dair risk taşıyan biriyseniz içerisinde nikotin barındıran e-likitleri kullanmaktan uzak durmalısınız.

Nikotin doz aşımının belirtileri konusunda dikkatli olun: baş ağrısı, bulantı ve kusma bunlardan bazılarıdır. Bu semptomlara rastlama durumunda nikotin kullanımını derhal bırakın ve doktorunuza başvurun.

Nikotinin deri ile teması sonrası derhal su ile durulayın.

E-likitlerinizi kuru, serin ve ışıktan uzak bir ortamda muhafaza ediniz. Son olarak, elektronik sigaranızı veya e-likitlerinizi çocukların ulaşamayacağı yerde tutun.

-likit seçimi, e-sigara kullanmaya başlarken oldukça önemlidir. Doğru oranda nikotine sahip bir e-likit kullanmak keyif verir ve sigaradan elektronik sigaraya geçişinizi kolaylaştırır.

Birisi için favori olarak gösterilen e-likit bir başkası tarafından beğenilmeyebilir. Bu sebeple kendi tercihlerinize önem vermeniz gerekir. Tercihlerinizi ve ihtiyaçlarınızı takip edin, ayrıca yeni tatlar denemekten de kaçınmayın.

Tütün, nane, çilek, şeftali veya şeker tatlarından oluşan 100’den fazla aroma vardır. Bunların içinden kendinize uygun olanı kesinlikle bulacaksınız.

Yeni bir elektronik sigara kullanıcısı ilk olarak tütün aroması kullanmak isteyebilir. Propilen glikol içermeyen, bitkisel gliserinden oluşan e-likitler normal sigaranın özelliklerini daha iyi gösterir ancak aynı tadı üretilemez. Normal sigaranın verdiği tadın aynısını elektronik sigaradan beklemeyin. Elektronik sigara kullanınca zamanla tat alma duyunuz normale dönecek, hassas ve lezzetli bir evren size kapılarını açacak.

Yeni kullanıcıların hepsi tütün aromalı e-likitler ile başlamasa da bu aroma ile başlayan oldukça fazla kişi var. Bu kullanıcılar mantık normal sigara hissini yakalamayı ister. Aşağıda elektronik sigara kullanıcıları tarafından yoğun bir şekilde kullanılıp onaylanmış e-likit türleri mevcuttur.

E-likit seçenekleri arasından size gün boyu keyif verebilecek olanı seçin.

E-likitler arasından 5 aroma ailesi vardır:

Tütün Aromaları
Meyveli Aromalar
İçecek Aromaları
Nane Aromaları
Gurme Aromaları

En az iki çeşit e-likidiniz olması önerilir, böylece aynı kilidi kullanmaktan bıkmaz ve tat alıcılarınızı sıkmamış olursunuz. Aksi takdirde sigara kullanmaya geri dönebilirsiniz. E-likitler konusunda diğer tüketicilerin yaptığı yorumlara göre tercihlerinizi belirleyebilirsiniz.

Bu konudaki tahminler hakkında konuşabiliriz. Tüketim kullanılan materyale, sürekliliğe, sıklığa ve nefes alma biçimine göre farklılık gösterebilir. Günde içtiğiniz sigara sayısı size günlük kullanımda gerekli olan e-likit miktarını gösterebilir. Kullanıcılar tarafından tecrübe edilip doğrulanan orana göre, 20 sigaradan oluşan bir paket, 2.25ml e-likide denktir. Bu oran e-sigaranızda kullanılan buharlaştırma sistemine göre farklılık gösterebilir. Ancak ortalama olarak günde 20 sigara içen bir kullanıcı, 4-5 günde yaklaşık 10ml e-likit tüketir.

Elektronik sigara kullanırken öksürüyorsanız bunlar aşağıdaki sebeplerden kaynaklanabilir:

Doğru olmayan bir çekiş tekniği:
Geleneksel sigaranın tersine, elektronik sigara kullanırken çekişleriniz daha yumuşak ve daha uzun (3-4 saniye) olmalıdır. Hızlı ve güçlü bir çekiş öksürüğe sebep olabilir.

E-likidinizdeki propilen glikol oranı önemlidir:
Propilen glikol oranı yüksek bir e-likit mukusu kurutur, tahrişe ve öksürüğe sebep olan boğazdaki vuruş hissini artırır. Böyle bir durumda, bitkisel gliserin oranı propilen glikol oranından daha yüksek likitler kullanmak size boğazınızda daha yumuşak bir his getirir.

Nikotin oranının yüksekliği de sizi öksürtebilir:
Aşırı dozda nikotin boğazınızı tahriş eder. Böyle durumlarda nikotin oranınızı düşürün.

Bu eksiklik hissi nikotin bağımlılığından gelir. Bu etki 2 faktörden kaynaklanır:

Nikotinin oranınız çok düşük olabilir. Bu durumda nikotin oranınızı artırmaktan çekinmeyin ve hazır olduğunuzda tekrar düşürün.

Doğru olmayan kullanım: Elektronik sigaraya geçtiğinizde çekiş alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekir. Normal sigara kullanırken sert ve hızlı bir çekiş yapılır. Ancak elektronik sigarada daha yumuşak ve daha uzun süreli bir çekiş (3-4 saniye) yapmanız gerekir, bu sürede nikotin organizmalarınıza kadar girebilir. E-sigaranızı düzenli olarak kullanmaktan çekinmeyin, yaşadığınız bu eksiklik hissi zamanla kaybolacak.

Aşırı e-sigara kullanmak veya nikotini çok yüksek e-likitler kullanmak aşırı doza sebep olabilir. Nikotin bir uyarıcıdır, aşırı doz durumunda baş ağrısı, taşikardi, asabiyet ve uyku konusunda sorunlar yaşanabilir. Bu semptomlara rastlarsanız hemen nikotin kullanımını bırakın ve doktorunuza başvurun.

Sürekli aynı e-likidi kullanmak sizi e-sigaradan bıktırır ve tat alma tomurcuklarınızı sıkar. Bu bıkkınlık riski yüzünden normal sigaraya dönmeyi düşünebilirsiniz, o sebeple kullandığınız aromaları farklılaştırıp e-sigaradan keyif almayı deneyin.

Bu soru tamamen ne aradığınız ile ilgilidir. Propilen glikol oranı yüksek likitler boğaza vuruş hissini artırır. Bitkisel gliserin oranı yüksek likitler ile daha fazla miktarda buhar üretebilirsiniz. Propilen glikol ve bitkisel gliserinin eşit miktarda birleştirildiği e-likitler ise iyi bir tat ve iyi miktarda buhar için iyi bir seçimdir.

İçerisinde hiç propilen glikol bulunmayan likittir. VG oranı 100%’dür. Bu likit tipi çok yüksek miktarda buhar üretimi için kullanılır.

Evet, e-likitleri tercihinize göre karıştırabilirsiniz.

Son kullanma tarihi geçen e-likitler için üretici e-likitin organoleptiğini garanti etmez. E-likitleri son kullanma tarihinden önce kullanmanız tercih edilir. Ancak e-likit son kullanma tarihinden sonra görünümünü (renginde değişiklik yoksa) kokusunu ve tadını koruyorsa kullanılabilir.

E-likit bu tarih geçtikten sonra zararlı olmaya başlamaz ancak kalitesini kaybeder. Propilen glikolün ve bitkisel gliserinin 3, nikotinin 5 yıl kullanım ömrü vardır. Aromanın ise özellikle gün ışığı altında muhafaza ediliyorsa daha az ömrü vardır. Bazı aromalar tadını 12-18 aydan sonra kaybeder. Üreticilerin son kullanma tarihini genellikle 1 yıl olarak belirlemelerinin nedeni budur.

Bir e-likidi en iyi şartlarda muhafaza etmek için doğrudan ışık alan bir yerden uzak tutmanız, kuru bir yerde ve oda sıcaklığında (18-20C derece) saklamanız gerekir. Ayrıca çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutun.

Bazı sıvılar 10C dereceden daha düşük sıcaklıklarda kristalleştiği için e-likitlerinizi buzdolabında saklamanız doğru değildir.

Doğal aromalar serin sıcaklıklarda daha iyi muhafaza edilir, 14-18C derece bu aromalar için uygundur.

Şişe bir kez açıldığıktan sonra, şişeyi kapattığınızda e-likidin hava ile temas etmediğinden emin olun. Böylece e-likidiniz herhangi bir değişime uğramaz. Ayrıca e-likidinizi açtığınızdan itibaren 1 ay içerisinde tüketmeniz önerilir.

E-likidin atomizerlerde muhafazası için ise, dolum işlemi yapıldıktan sonra 1 hafta içinde kullanılması önerilir. Bu durumda hava teması önemli bir etkendir ve likit hızlı bir şekilde oksidasyona uğrayabilir.

Orjinal ve güvenilir olarak web sitemiz üzerinden online olarak, elektronik sigara likit kategorisinden satın alabilirsiniz.

Liquella Platinum Virgina Tobacco (Tütün) Salt Likit

199.00

Tütün tadını özlediyseniz, ama sigaranın zararlarından uzak durmak istiyorsanız, Virginia Tobacco aromalı salt likit tam size göre!
Stok kodu: Yok Kategoriler:
Devamını oku

Vozol Neon 10000 Tobacco

699.00

Vozol Neon 10000 Tobacco İle muhteşem tütün harmanı keyfini dilediğinizce çıkarın! Ayrıca 10.000 Puff kapasitesi sayesinde uzun bir Puff deneyimi yaşayın!

Devamını oku

Vozol Neon 10000 Peach Ice

699.00

Vozol Neon 10000 Peach Ice ile olgunlaşmış, taze toplanmış ve tatlı şeftalilerin ferahlatıcı buz ile birleşiminden ortaya çıkan eşsiz lezzeti dilediğinizce deneyimleyin! Ayrıca 10000 Puff kapasitesi sayesinde uzun bir Puff deneyimi yaşayın.

Devamını oku

Vozol Neon 10000 Clear

699.00

Vozol Neon 10000 Clear İle sadelik aromsının keyfini dilediğinizce çıkarın! Ayrıca 10.000 Puff kapasitesi sayesinde uzun bir Puff deneyimi yaşaynı.

Devamını oku

Vozol Neon 10000 Cool Mint

699.00

Vozol Neon 10000 Cool Mint İle yaz aylarında serin kalın! Serinletici nanelerin eşsiz lezzetini sizde dilediğinizce çıkarın! Ayrıca 10.000 Puff kapasitesi sayesinde uzun bir Puff deneyimi yaşayın!

Devamını oku

Vozol Neon 10000 Miami Mint

699.00

Vozol Neon 10.000 Miami Mint ile serinletici ve ferahlatıcı nanelerin olgun ve tatlı karışık meyveler ile birleşiminden oratay çıkan bu eşsiz tadı sizde deneyimleyin! Ayrıca 10.000 Puff kapasitesi sayesinde uzun bir Puff deneyimi yaşayın!

Devamını oku

Vozol Neon 10000 Frozen Strawberry Kiwi

699.00

Vozol Neon 10000 Frozen Strawberry Kiwi ile dondurulmuş lezzetli olgun çileklerin ekşimsi kiviler ile birleşiminden ortaya çıkan bu eşsiz lezzeti sizde dilediğiniz kadar deneyimleyin! Ayrıca 10.000 Puff kapsitesi sayesinde uzun bir Puff deneyimi yaşayın.

Devamını oku

Vozol Neon 10000 Grape Ice

699.00

Vozol Neon 10000 Grape Ice ile taze toplanmış ve olgunlaşmış tatlı üzümlerin ferahlatıcı buz ile birleşiminden orataya çıkan lezzetli tadı dilediğiniz kadar doya doya çıkarın! Ayrıca 10.000 Puff kapasitesi sayesinde uzun bir Puff deneyimi yaşayın. Hızlı şarj edilebilmesi sayesinde ise 45 dakikada full şarj!

Devamını oku